BAYRAMIMIZ BAYRAM OLSUN

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz yıl COVİD-19’un yasaklarıyla bayramlarımızı yapmıştık. Şükür Allah’a ki yasaklar kalktı bu sene normalde bayramımızı yapacağız tedbirleri almak kaydıyla.

Bayramlar insanlar arasındaki sevgiyi saygıyı ortaya çıkartıyor. İncinmeler, darılmalar, gönül kırgınlıkları, bu günde öpülen ellerle, kucaklaşan yüreklerle gönderilen tebrikler ve çekilen mesajlarla ortadan kalkıyor-kaldırılıyor- ne mutlu idrak edenlere.

Yüce Rabbim bizleri sağlık afiyet içinde yine bir kurban bayramına kavuşturdu. Ne kadar şükür etsek ne kadar hamt etsek yine de azdır.

Bayram her çağda her dönemde vardır. Bayramlar hasat mevsimleridir. İnsanlar, Kâbe’nin etrafında dönerken bayram ederler. Cahiliye döneminde yaşayanlar putlar etrafında dönerek tavaf ederler, onlarda kendilerine göre bayram ederlerdi.

Bayram günleri sevgiyi, saygıyı, şefkati, merhameti izzet ve ikramı annelerimiz-babalarımız başta olmak üzere tüm büyüklerimizi ziyaret etmeyi, ellerini öpmeyi dualarını almayı, sevip-sevdirmeyi bir fırsat olarak sunuyor bizlere.

Bugünlerin kıymetini bilmeyerek fırsat tepenler yok mudur? Elbette vardır.

İnananlara gelince; bu fırsatı ganimete dönüştürmek ne güzel bir haslet değil midir? Allah’a binlerce şükürler olsun ki; çocukluğumuzun bayramlarıyla günümüz bayramlarını mukayese ettiğimizde, nimetin, lezzetin, ziyadesiyle arttığını görüyoruz.

Günümüz insanlarının gelir düzeylerinin bu gün daha iyi noktalarda olduğunu, bunun için daha çok kurbanlar kesiliyor, yurt içinde, yurtdışında infak ediliyor ne mutlu kurban kesebilenlere.

Her zaman olduğu gibi Allah rızası için ben de bir kurban keseceğim inşallah.

Biricik evladı İsmail’i, O’na kurban veren İbrahim misali! Emrine amade olarak keseceğim kurbanımı inşallah! Tekbir getireceğim o anda, Yüce Rabbimin ismini niyaz edeceğim, O’nun adıyla Bismillah diyeceğim.

Keseceğim kurbanın etini 3’e böleceğim… Birisini fakirlerin ve yoksuların hakkı olarak ulaştıracağım. Diğer yarısını; eş, dost ve akrabalarımla rızkı olarak değerlendireceğim. Kalan kısmını ise evime, çoluk ve çocuğumla tüketeceğim, aile efradımla paylaşacağım.

Kurban kesen her kim varsa bu şekilde yaparsa evine et girmeyen fakir fukara, garip-guraba ihtiyacı olan öğrenci kalır mı? 

Bir sene boyunca evine et girmeyen insanlar da nasipleniyorlar bu günde. Sadece kurban kesenler mi? Herkes infak peşinde. Fakir, fukara da nasipleniyor, onlarda bayram ediyor bu günde.

Ahir kelam; Bu güzelliklerin yanında, birbirini boğazlayan, doğup büyüdüğü yurdunu, ülkesini, insafsızca yakan-yıkan, ebeveynini tanımayan, kendi insanını, çoluk-çocuk, kadın-erkek demeden hunharca katledenler yok mu günümüz de? Rabbim onları da ıslah etsin bu gün hürmetine…

Merhaba Gazetesi ailesi olarak; ülkemizin, milletimizin, Yozgat’ımızın, tüm İslam Âleminin ve çalışanlarımızın bayramlarını tebrik ediyorum. 1 buçuk yıldır üzerimize musallat olan COVİD-19 marazından kurtulmayı nasip etisin Rabbim. 

Bayramımız bayram olsun. Nice bayramlara diyorum. 

Vesselam… 19 TEMMUZ 2021 PAZARTESİ

BAYRAMIMIZ BAYRAM OLSUN
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!