Başkan Erbaş’tan cuma hutbesinde yılbaşı vurgusu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bir dizi programlar için bulunduğu Yozgat’ta okuduğu cuma hutbesinde, yılbaşı eğlencelerinin kültürümüzde yeri olmadığını, uygulamalarının ise dinimizin emirler ve yasaklarına aykırı olduğunu söyledi.


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, cuma namazını bir takım programlara katılmak üzere gittiği Yozgat’ta bulunan Çapanoğlu Büyük Camisinde kıldırdı. Hutbeye çıkan Erbaş, okuduğu hutbede yılbaşı eğlencelerine değindi. Yılbaşı kutlamasının kültürümüzde yeri bulunmadığını belirten Erbaş, “Ahlaki değerlerin, örf ve adetlerin bozulmaya başladığı, kültürel yabancılaşmanın hızla arttığı bir dönemde yaşıyoruz. Bu kültürel yozlaşmalardan birisi de yılbaşı kutlamalarıdır. Oysaki yılbaşı adı altında yapılan eğlencelerin, bu eğlencelerde yer alan sembolik figürlerin, çam ağaçlarının kesilmesinin tarihimizle, kültürümüzle hiçbir alakası yoktur. Yüce dinimiz İslam, bütün kötülüklerin anası olan alkolü, ocakları söndüren, cinayetlerin işlenmesine sebep olan kumarı haram kılmıştır. Kumarın farklı bir çeşidi olan piyango, toto, loto ve bütün şans oyunları da dinimizce haramdır, günahtır. Kıymetli müslümanlar, toplumlar değerleriyle bilinir, onlarla anılırlar. Değerleriyle yaşar, onlarla ayakta dururlar” dedi.
Okuduğu hutbede Peygamber Efendimizin hadisine de yer veren Erbaş, hutbeyi, “Peygamber Efendimiz (s.a.s) bu hususta ümmetini şöyle uyarmaktadır. ‘Kim bir kavme benzerse o da onlardandır’. Öyleyse, bizi biz yapan, bizi ayakta tutan ve en güçlü sığınağımız olan değerlerimize sımsıkı sarılalım. İnancımız, tarihimiz ve kültürümüzle bağdaşmayan batıl örf, adet ve gelenekleri hayatımıza yansıtmayalım. İnancımızın ve karakterimizin şekillendiği ailemizi, göz aydınlığı çocuklarımızı, milletimizin umudu gençlerimizi milli ve manevi değerlerimizle buluşturalım. Yabancı kültürlerin esiri olmamaları için hep birlikte gayret gösterelim. Unutmayalım ki hiçbir millet bir başka toplumun değerleriyle yükselemez. Kültürüne yabancılaşan bir toplum, medeniyet inşa edemez. Tarihini bilmeyenler geleceklerini sağlam bir zemine oturtamaz” şeklinde tamamladı.

Başkan Erbaş’tan cuma hutbesinde yılbaşı vurgusu
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!