BASIN BAYRAMI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2. Meşrutiyet döneminde, 24 Temmuz 1908’de sansür memurlarının gazetelere girmemesi hakkında karar alınmıştı. Böylece yayıncılar, gazetelerini kendi denetimleri altında yayınlayacaklardı.

Bu ifade gazetelerin yayına çıktıktan sonra denetim yapılabileceği anlamını taşıyordu. Böylece gelen sansür memurları kapıdan geri gönderilmiş oldular. 25 Temmuz sabahı bütün gazeteler sansürsüz olarak yayın hayatına merhaba demiş oldular. Bu sebeple 24 Temmuz, gazeteciler tarafından “Basın Bayramı” olarak kabul edilmiş olup, bugün sansür yasağının 100. yılı kutlanmaktadır.

Türk basın tarihinin adeta dönüm noktası haline gelen 24 Temmuz 1908 tarihinden sonra basın kuruluşları zaman zaman 24 Temmuz dönemlerinden önceki günleri yaşamış olsalar da, 24 Temmuz simge olarak önemini hiç kaybetmedi.

Uzlaşı ve sorunların çözümünde, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından olan gazetecilik mesleği, olabilecek baskı, engelleme ve yıpratmalara karşın, görevini tarafsız ve ilkeli bir şekilde yapmaya devam edecektir.

Özgür basın anlayışı için büyük oynayan karar döneminden bugüne kadar ne yazık ki, basın özgürlüğü, çağdaş ülkelerdeki standartlara ulaşmayı başaramamıştır.

Özellikle ilimizde gazetecilik anlayışı maalesef belirli standartlar içerisinde kalmış durumdadır. Yenilik, değişim anlayışı içerisinde olmanın hiç bir zaman zararı olmayacaktır.

Yapmamız gereken en önemli etkenlerden bazıları, basın yayın ilkelerini benimseyerek, sen şöylesin, ben böyleyim mantığından uzak durarak, ilimizin kabuğunu kırması ve dışa açılımları açısından faydalı çalışmalar içerisinde bulunmayı kendimize görev edinmeliyiz.

Umut ediyorum ki, Yozgat’taki basın anlayışı, basın bayramının 100. yılı vesilesiyle, her ne konumda olursa olsun, daha çağdaş, özgür, sevgi ve barış içerisinde, kavga ve gürültüden uzak, ilimizin gücüne daha da güç katacak düzeye ulaşmak için çaba harcama gayreti güderler.

Bu vesileyle sektörün içerisinde bulunan tüm basın yayın teşkilatının, basın yayın özgürlüğünün, etik kuralları eşliğinde, güzel çalışmalar içerisinde bulunarak, işlerini bir hizmet anlayışına sahip düzeyde yapmalarını temenni ediyorum.

BASIN BAYRAMI
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!