BAŞHEKİM KOZAN : KALP HASTALIKLARI İHMALE GELMEZ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat Şehir Hastanesinde Dünya Kalp Günü dolayısıyla Başhekim Uz.Dr.Mustafa Kozan poliklinik girişinde kurulan bilgilendirme standında bir açıklama yaptı.

Dünyada başlıca ölüm nedenleri arasında yer alan kalp hastalıklarına dikkat çekmek için düzenlenen Dünya Kalp Gününde kalp hastalıklarının önleme yolunda özellikle tütün kullanımının bırakılmasını söyleyen Başhekim  Kozan şunları söyledi :

“Dünya Kalp Günü, insanları her yıl tüm dünyada 17 milyon kişinin yaşamını kaybetmesine neden olan kalp hastalıkları ve inmenin başlıca ölüm nedeni olduğuna ilişkin bilgilendirmek için düzenleniyor. Tütün kullanımı, sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivite yoksunluğu gibi başlıca risk faktörlerinin kontrol altına alınması ile kalp hastalığı ve inmeye bağlı erken ölümlerin en az %80 önlenebilir.”

40 yaş ve üstündeki bireylerin sağlık kurumlarına başvurarak yılda en az bir kez kardiyovasküler risk değerlendirmesini yaptırabileceğini söyleyen Başhekim Kozan açıklamasına şöyle devam etti :

“Risk değerlendirmesinde öncelikle yaş, cinsiyet, sigara kullanımı bilgileri alınmakta, kan basıncı ölçülerek ve total kolesterol değeri bakılarak 10 yıl içinde bazı kalp damar hastalıklarından ölüme ilişkin risk hesaplanmaktadır. Hesaplama sonrasında hekimlerimiz yaşam tarzı değişiklikleri konusunda danışmanlık vermekte, risk durumuna göre gerekli durumlarda destek ve daha ileri tetkik ve tedavi planı için ise hastanemize veya en yakın sağlık kuruluşlarına başvurulabilir. Kalp hastalıkları ihmale gelmez. ”

Kozan bireylere; hareket edin, Kalp sağlığına iyi gelen besinler tüketin, Tütün ve tütün ürünlerini kullanmayın tavsiyesinde bulundu.

Açıklamanın ardından hastaneye gelen vatandaşlara ve sağlık çalışanlarına eğitim hemşirelerince broşür dağıtılarak Kalp Hastalıkları hakkında bilgilendirme yapıldı.


KAYNAK : YŞH

BAŞHEKİM KOZAN : KALP HASTALIKLARI İHMALE GELMEZ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!