B12 eksikliğini tek seferde bitiriyor! Bu besin doğal serum gibi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

B12 eksikliği belirtileri günlük hayatı oldukça zorluyor. Vücut tarafından üretilemediği için besinler ve takviyeler yoluyla tamamlanması gerekiyor. Uzmanlar, B12 vitamini eksikliğini gideren besinlerin adeta doğal serum niteliğinde olduğunu ve beslenme rutininden mutlaka olması gerektiğini vurguluyor.

B12 vitamini, vücut tarafından üretilemez ve bu nedenle vitamin eksikliği konusunda en sık karşılaşılan problemlerdendir. DNA ve sinir sistemi için oldukça önemli bir vitamin olan B12, birçok rahatsızlığı beraberinde getiriyor.  

Halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi, psikolojik problemlerin başında gelen depresyon ve anksiyete, tüm bu sağlık sorunlarının kaynağı B12 eksikliğidir.  

B12 vitamini, bağırsaktaki bakteriler vasıtasıyla sentezlenir. Vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna destek olur.  

B12 VİTAMİN EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ NELER?

 B12 eksikliği direkt olarak bağırsakları etkiliyor. B12 vitamin eksikliği olduğunda bağırsak, besinleri çözümlemekte zorlanıyor. B12 vitamin eksikliğinin en önemli belirtilerinden biri sindirim sorunlarıdır. Sık sık yaşanan kabızlık problemi veya geçmeyen ishal B12 eksikliği belirtilerindendir.  

B12 vitamini, bilişsel fonksiyonların daha verimli çalışmasını sağlar. B12 vitamin eksikliği ortaya çıktığında, sinir hücreleri beyne yeterince uyarı göndermez ve bu durumun sonucu olarak bilişsel fonksiyonlarda zayıflama ortaya çıkar.  

Sık sık enfeksiyon hastalıklarına yakalanıyorsanız, grip ve soğuk algınlığınız bir türlü geçmiyorsa bu sorunun altında B12 vitamin eksikliği yatıyor olabilir. B12 vitamin eksikliğinin erken belirtilerinden biri tırnaklarda ortaya çıkan kırılmadır. Saç dökülmesi de yine B12 eksikliği beliritleri arasındadır.  

Sabahları uyandığınızda halsiz, yorgun ve uykulu hissediyorsanız bu durumda B12 eksikliği arasındadır. B12 vitamini eksikliği, vücut ısısının artışına neden olur. Ateş basması, sıcağa karşı hassasiyet B12 vitamin eksikliği belirtilerindendir.  

El ve ayak karıncalanması yine B12 vitamin eksikliğinin belirtilerinden biridir.  

DENİZ ÜRÜNLERİ: B12 vitamin eksikliğini gideren besinlerin başında deniz ürünleri geliyor. Yapılan çalışmalar, haftada iki kez balık tüketildiğinde B12 vitamin eksikliğinin görülme oranının ciddi bir şekilde düştüğünü gösteriyor.  

CİĞER: B12 eksikliğini gideren en önemli besinlerden biri ciğerdir. 100 gram ciğer tüketildiğinde B12 eksikliğinin giderildiği görülmektedir.  

SÜT ÜRÜNLERİ: Kalsiyum ve potasyum kaynağı olan süt ürünleri aynı zamanda bol miktarda B12 içerir.

MANTAR: Bir tabak mantar tüketildiğinde B12 vitamin ihtiyacının karşılandığı görülmüştür.
KAYNAK : YENİ AKİT

B12 eksikliğini tek seferde bitiriyor! Bu besin doğal serum gibi
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!