AYDINCIK’TA SEÇİM

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aydıncık ilçemiz, kuzeyde Amasya, doğuda Çekerek, güneyde Sorgun, batıda Çorum Alaca ile komşudur. Rakımı 700 m. civarındadır. İlçe genelde dağlıktır. Alandağ, Gezbel ve Danlı dağları bulunmaktadır. İlçenin batısında ise düzlükler yer almakta olup, Kümbetovası diye adlandırılan düzlük bir alanda mümbit tarım alanları mevcuttur. Çekerek Irmağı, ona karışan küçük dere ve özler, tarımsal sulama amaçlı kullanılmaktadır. Çekerek ırmağının oluşturduğu ünlü Kazankaya Kanyonu bu ilçenin sınırları içinde yer almaktadır. Önemli geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. İklim yumuşak olduğu için ürün çeşidi çoktur. Buğday, arpa, yulaf, şekerpancarı, patates ve ayçiçeği yetiştirilmektedir. Bağcılık ve bahçe tarımı da önemlidir. Ayrıca, geçmiş yıllarda devlet izniyle; tütün, haşhaş ve pamuk gibi ürünlerin ekimi yapılmıştır. İlçede, yaylacılık tarzındaki hayvancılık yaygın olup; yağ, peynir vb. hayvansal ürünler elde eden köylüler, kışlık ihtiyaçlarının dışında kalan ürünleri pazarlarda satarak, gelir elde etmektedirler. Zaman zaman Aydıncık İlçemize gittiğimizde dostlarımızın bahçesinde her çeşit meyvenin yetiştiğini bilhassa şekerpare kayısısı yendiğinde ayrı damak tadı veriyordu insana. Ayrıca fasulyesi ve kuru soğanı meşhurdur. Kümbetovası’nda soğan festivalleri de yapılmaktadır. İki aydan beri yürütülmekte olan seçim çalışmalarında AK Parti belediye başkanı adayını Bahattin Özger olarak belirledi. Parti kurulduğu günden bu güne ilçe başkanı olarak görev yapan Celal Çıtak aday adayı olmasına rağmen partisi tarafından aday edilmedi. Buna tepki koyan Celal Çıtak arkadaşlarıyla birlikte partisinden istifa ederek, bağımsız olarak adaylığını ilan etti. Çıtak’tan boşalan ilçe başkanlığını Burhan Koçak üstlendi. AK Parti Bahattin Özger’den yana tercih yaparken, partinin eski ilçe başkanı Celal Çıtak’ında bağımsız aday oldu. Mevcut belediye başkanı Ahmet Demirel’de MHP’den adaylığı kesinleşti. Bunun yanında ilçede güçlü bir isim olan Osman Türker Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürlük görevini yürütürken bu seçimlerde istifa ederek Saadet Partisi’nden adaylığını günler öncesinden açıkladı. Çalışmalarına hızlı bir şeklide başladığı hatta yakinen görüştüğümüz bazı tarafsız şahısların ifadelerine göre seçimin iki parti arasında geçeceği söyleniyor.

Aydıncık’ta seçimin Osman Türker’in göğüsleyeceği de yüksek sesle ifade ediliyor olmasına rağmen Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos’ta İsrail Cumhurbaşkanı’na karşı koyduğu tavır neticesinde tüm Türkiye geneline yansıyan kararlı tutumu ve mazlum Filistin halkının Hamas’ın savunuculuğunu yapması tüm İslam ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de AK Parti’nin oylarını belli bir oranda yükselttiğinden AK Parti’nin Aydıncık ilçesinde, diğer ilçelerde olduğu gibi şanslı olduğu tarafımızca gözlemlendi.  İl Genel Meclis üyelikleri için Levent Başkan ismi ortalarda dolaşırken, Celal Çıtak’a da destek verdiği söylenenler arasında. Bunun yanında Baydiğin beldesinden İl Genel Meclis üyeliği aday adaylığı için müracaat eden Ömer Baykan’ın şansının yüksek olduğu yine konuşulanlar arasında. Bu seçimlerde Aydıncık’ta görülen o ki, Saadet Partisi ile AK Parti adayları aynı tabandan gelmelerine rağmen birisi kazanacak, diğeri kaybedeceğe benziyor vesselam… 3 ŞUBAT 2009 PERŞEMBE

AYDINCIK’TA SEÇİM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!