AŞURE GÜNÜ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün Peygamber Efendimizin torunu Hz. Hüseyin Efendimizin şehadetinin yıl dönümü olan Aşure günüdür. Muharrem ayı, Kur’an-ı Kerimde, kıymet verilen dört aydan biridir. Bu ayın  birinci günü oruç tutmak, o senenin tamamını oruç tutmak gibi faziletlidir. Ramazandan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruçtur. Müslümanlar bu günlere ayrı bir önem verirler. 

İslam öncesi dönemden itibaren de birçok din ve inanç tarafından özel bir gün olarak görülürdü bugün.

Aşure günü bazı olayların olduğu rivayet edilir. Bunlardan bilinenleri;

Cennete Tuğba ağacı aşure günü dikildi.

Âdem (as) ile Havva validemiz, Cebrail, Mikail, Azrail, İsrafil yeryüzünde bugünde buluştular.

Hz. Nuh’un gemisinin Cudi dağına oturduğu ve müminler bugünde kurtuldu.

Hz. Yunus’un balığın karnından bugünde kurtulduğu,

Hz. Musa ve kavminin Aşure gününde Firavun‘un zulmünden kurtulduğu,

Hz. İsa ve Hz. Musa’nın bugünde doğduğu,

Hz. Süleyman’a güç ve mülkün bugünde verildiği rivayetleri vardır.

Hz. Yusuf kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan Aşure Günü çıkarılmıştır.

Hz. Davud’un (a.s.) tövbesi o gün kabul edilmiştir.

Hz. İbrahim’in (a.s.) oğlu Hz. İsmail o gün doğmuştur.

Hz. Yakup’un (a.s.), oğlu Hz. Yusuf’un hasretinden dolayı kapanan gözleri o gün görmeye başlamıştır.

Hz. Eyyüb (a.s.) hastalığı o gün de şifaya kavuşmuştur.

Aşure günü orucunda bir kişiye iftar ettiren, bütün Müslümanlara iftar ettirmiş gibi olur. Aşure günü bir yetimin başını okşayana, saçının sayısınca Allah (c.c) cennette ona derece verir.  Aşure günü zerre kadar sadaka verene, Uhud dağı ağırlığında sevap verilir. – Hz. Aişe’nın belirttiğine göre, Kâbe’nin örtüsü daha önceleri, Aşure gününde değiştirilirdi. – Aşure günü çoluk çocuğunu sevindirenlere, evinin ihtiyaçlarını giderenlere bir sene boyunca bolluk ve bereket ihsan edilir. – Eş, dost, akraba ile görüşülmeli, helalleşilmelidir bugünlerde. Aşure orucunun fazileti hakkında da şu mealde hadisler zikredilmektedir. Bir zat, Peygamberimize (a.s) geldi ve sordu: “Ramazan’dan sonra ne zaman oruç tutmamı tavsiye edersiniz?” Peygamberimiz (a.s) “Muharrem ayında oruç tut. Çünkü o, Allah’ın ayıdır. Onda öyle bir gün vardır ki, Allah o günde bir kavmin tövbesini kabul etmiştir ve o günde başka bir kavmi de affedebilir” buyurdu. Bugünün bütün Müslümanlara hayırlar getirmesini Cenabı haktan niyaz ederim. Aşure günü vesilesi ile tüm İslam büyüklerini, ehli beyt’i, Kerbela şehidi Hz. Hüseyin efendimizi ve tüm şehitlerimizi hayırla yâd eder, şefaatlerine nail olmayı dilerim. Bu vesile ile tüm Müslümanların Aşure gününü tebrik ediyorum, VESSELAM… 8 AĞUSTOS 2022 PERŞEMBE

AŞURE GÜNÜ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!