Asgari ücret ne kadar olacak? İşte kritik toplantı tarihi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Asgari ücret zammı için milyonlarca çalışanın gözü Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantısında. Aralık ayında yapılan toplantıların ilki için geri sayım başladı. Peki, yeni asgari ücret için ilk toplantıda nasıl bir sonuç çıkacak? 2023 Asgari ücret zammı ne kadar olacak? İşte yeni asgari ücret ile ilgili son tahminler.

ASGARİ ÜCRET İLK TOPLANTI TARİHİ 

Bakan Bilgin yarın işçi ve işveren kanallarıyla görüşme gerçekleştirecek. Peki ilk toplantıda nasıl bir sonuç çıkacak? Vergi Uzmanı Muhammet Bayram cevapladı. Bayram milliyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Aralık ayı içerisinde her zaman olduğu gibi Asgari Ücret Tespit Komisyonu göreve başlar. Burada 3 taraf var birisi işçi kesimi, diğeri işveren ve bir diğeri komisyon olarak devlettir. 4 toplantı yapılır, 4 toplantı neticesinde işçi ve işveren kesiminin taleplerine göre bir fiyat belirleniyor. Fiyat belirlemesi noktasında bir pazarlık söz konusudur. Yani işçi ve işveren tarafı isteklerini söyler, fiyat belirlenir. Toplam 4 toplantı neticesinde nihai olarak aralık ayının sonunda bir belirleme yapılacak.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLACAK? 

Sene sonu enflasyonu yüzde 25-30 arasında çıkacağını öngörürsek en az yüzde 40’lık artış yapılır. Asgari ücrette sosyal refah payı düzenlemesi söz konusu değildir. Bu daha çok memur ve emekliler için geçerlidir. Sosyal refah payı beklentisi memur ve emekliler için mevcuttur.

YENİ ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLUR? 

Asgari ücret yüzde 40 olursa 7 bin 700 TL, yüzde 45’lik artış olursa 7 bin 975 TL, yüzde 50 artış olursa 8 bin 250 lira seviyesine gelecektir. 8 bin lira psikolojik sınırı aşacaktır. Daha yüksek rakamların enflasyona sebebiyet vermemesi lazım. Daha yüksek rakamlar spekülatif rakamlardır. Bunlar enflasyona sebebiyet verecektir.

Asgari ücret ne kadar olacak? İşte kritik toplantı tarihi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!