Arpa Yaprak Lekesi Hastalığı İçin Uyarı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yerköy İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından arpa yaprak lekesi hastalığı için uyarısı yapıldı.

Saha çalışmaları neticesinde teknik personeller tarafından yapılan arazi kontrollerinde Arpada yaprak lekesi hastalığı gözlendiği belirtildi.

Yetkililerce yapılan açıklamada: ”

Hastalık 4 ile 25 °C arasındaki sıcaklıklarda ve yağmurlu havalarda oluşmaktadır. Arpa yaprak yanıklığı hastalığı daha çok yaprak ayasında görülmekle beraber kında, boğumlarda, sapta ve başakta da ortaya çıkmaktadır.

Hastalık belirtileri; önce gri-yeşil, mavimsi bir renkte, oval ve düzgün olmayan yağlımsı lekeler şeklinde, daha sonra lekelerin orta kısmı beyazımsı gri, kenarları da koyu kahverengi ve farklı ölçülerde görülmektedir. Arpa yaprak yanıklığı hastalığı, Türkiye’de arpa yetiştirilen hemen hemen tüm bölgelerde görülebilmektedir.

Hastalık etmeni genellikle bitkilerde kardeş sayısını ve bin tane ağırlığını azaltarak üründe kayıplara neden olmaktadır. Verimde oluşacak kayıplar; hastalığın başladığı döneme bağlı olarak, % 30-40 oranına kadar yükselmektedir. Enfeksiyon zamanı ve özellikle bitkide üst yaprakların enfekte olduğu koşullarda elde edilecek üründe kayıplar artmaktadır. Arpa çeşitlerinde kardeşlenme döneminden sonra enfekte edildikleri takdirde, verim kayıplarının yüksek olduğu belirlenmiştir

İlçemizde hava şartları dikkate alındığında; hastalığın yayılması için uygun bir ortam olduğu ve hastalığın yayılacağı kanaatine varılmıştır. Arpa ekimi yapan üreticilerimizin ekinlerini kontrol etmeleri, herhangi bir hastalık belirtisi gördüğünde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

MÜCADELESİ

Kültürel Önlemler

Hastalığa karşı dayanıklı ve sertifikalı çeşitlerin ekimi yapılmalıdır.

Ekimden önce topraktaki yabancı ot ve bitki artıkları, toprak işlemesi ile ortadan kaldırılmalıdır.

Hastalığın yoğun görüldüğü alanlarda 2-3 yıllık ekim nöbeti uygulanmalıdır.

Kimyasal Mücadele

Tohum ilaçlaması

Kimyasal mücadele yeşil aksam uygulaması şeklinde yapılır.

İlaçlama zamanı

Hastalık etmeninin lekeleri ilk görüldüğünde yapılmalıdır.Tüm yeşil aksamı kaplayacak şekilde yapılmalıdır.” denildi. Haber Merkezi

Arpa Yaprak Lekesi Hastalığı İçin Uyarı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!