Araç sahipleri dikkat: Yeni uygulama başladı, cezası bin 152 TL

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye genelinde kış lastiği kullanma zorunluluğu bugünden itibaren başlıyor. Kış lastiği takmayanlara 2022 için 1.152 TL para cezası verilecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı düzenlemeleri kapsamında 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri ​​arasında tüm ticari araçlara kış lastiği takılması zorunludur. Özel araçlar için yasal bir zorunluluk olmamasına rağmen kış lastiği kullanımı tavsiye edilmektedir.

Zorunlu olduğu halde araçlarına kış lastiği takmayanlara 2022 yılı için 1.152 TL ceza kesilecek. Kış lastiği taktırmama cezası, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2023 itibarıyla güncellenecek.

Yük ve yolcu taşıyanlar dışındaki özel araçlar için uygulama zorunlu değildir ancak can ve mal sigortası ile sorunsuz seyahat için kış koşullarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önemlidir.

Bu uygulama ile kış şartlarına göre önlem almayan ve kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların hayatını kaybetmesi engellenmeye çalışılıyor.

Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda ıslak, karlı ve çamurlu yüzeylerde yaz lastiklerine göre daha iyi yol tutuşu ve daha fazla güvenlik sağlar.

Araç sahipleri dikkat: Yeni uygulama başladı, cezası bin 152 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!