ANIZ YAKMAK

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Arpa, buğday, yulaf firik oldu. Başaklar olgunlaştı. Derken bir de baktık ki biçerler hasat dönemine başladı. Ekinler biçildi. Çiftçinin bir yıl boyunca umutla beklediği an geldi ve geçti. Şapka düştü kel göründü.

Arkada ise tarlalar da sadece sap saman anız kaldı. Bizde bir alışkanlık anız yakmak. Tarım İl Müdürlüğü, Ziraat mühendisleri, ziraat odası yetkilileri, radyo, televizyon ve gazetelerimiz konuyla ilgili sürekli eğitici yayınlar yapmalarına rağmen maalesef gerek orman, gerekse anız yakımları ihmal sonucu veya kasıtlı olarak devam etmektedir.

İnsan eliyle, insan kafa yapısıyla sayamayacağımız miktarda: Kurt, kuş, böcek, karınca ve sinek gibi birçok hayvan yanan anız ve ormanların için de canlı canlı, cayır cayır yanmaktalar.

Öldürücü kenelerden şikâyet ettiğimiz bu günlerde; ormandaki ağaçlara zarar veren böcekleri yiyerek beslenen kırmızı karıncaların keneleri de yediği yetkililerce tespit edilmesine rağmen anız, orman yaktığımızda bu karıncaları da yok ettiğimizi, doğanın dengesini bozduğumuzun farkında mıyız?

Arabayla seyir halinde iken önümüze çıkan bir kertenkeleyi çiğneyeceğim diye Allah korusun kaza yapan sürücüleri tanırız. Birileri böyle düşünürken vicdansız, acımasız bazı insanlar anız yakıp milyonlarca hayvanları da yakarak yok etmiyorlar mı?

Av ve avcılık meşru sınırlar içinde olmalıdır. “Yeryüzünde kıpırdayan hiçbir hayvan ve iki kanadıyla uçan hiçbir kuş yoktur ki sizin gibi birer ümmet olmasınlar. Biz Kur-an’ da hiç bir şeyi eksik bırakmadık. Sonra Rablerinin huzurunda toplanacaklardır.” ( Enam 38)

Allah’ın emrinde belirtildiği gibi bu yanan anız ve ormanların içinde canlı ne varsa hepsi de ayet mucibince ümmet olduğuna göre; bir ümmeti yok ediyoruz. Buna hakkımız var mıdır? Kendi kendimize bir soralım.

Bir sigara izmaritiyle sadece bir kişiye değil bir zümreye değil top yekûn insanlığa, hem doğaya, hem akciğerlerimiz olan yeşil ormanlarımızı yakarak hem kendimize hem çocuklarımıza, torunlarımıza bırakabileceğimiz en büyük serveti heba etmiş olmuyor muyuz? Bin bir çeşit renkte hayvanata zarar veriyor, onların yok olmalarına, cayır cayır yanmalarına sebep oluyoruz.

Millet olarak daha duyarlı olmamız gerekir diyorum, Vesselam…

ANIZ YAKMAK
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!