“Amacımız, Yozgat’a Hizmet Etmektir”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgatlı Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Koç, yurt içindeki ve yurt dışındaki tüm Yozgatlı sivil toplum örgütleriyle birlikte Yozgat’ın kalkınmasına katkı sağladıklarını söyledi.

Başkan Koç: “Günümüz dünyasında küreselleşmenin etkisiyle evrensel değerler, kültür ve yaşam biçimi tüm yerel renkleri tehdit etmekte ve bu kaçınılmaz olarak toplumsal ve kültürel bozulmalara yol açmaktadır.

Tarihin kaçınılmaz ve geri döndürülemez bu akışı yönünde yapılacak en önemli çalışma yerel olanı korumak, yerel renklerin ve kültürlerin yeni kuşaklara aktarılmasına yönelik çalışmalar yapmaktır.”

2003 yılında kurduğumuz Yozgatlı Dernekler Federasyonu olarak yaptığımız en önemli iş; genç kuşaklara gelenek ve göreneklerimizi, adet ve törelerimizi aktarmak; yeni nesillerde maddi ve manevi değerlerimize ilişkin farkındalık oluşturmaktır.

Ankara’da 2022 TÜİK Verilerine göre 450.000 kişi Yozgat nüfusuna kayıtlı olarak yaşamaktadır. Geçmişte Yozgat’tan kütüğünü Ankara Nüfusuna getirilenler de dâhil edildiğinde, takriben 700 bin civarında bir Yozgatlı nüfusu olduğu tahmin edilmektedir.

Başkent Ankara’da yaşayan bizler, Yozgat’ımız çok göç veren iller arasında olduğu için buralardayız. Bu göç öylesine yoğun olmuş, Başkentte öylesine bir Yozgatlı nüfusu oluşmuştur ki Ankara, mayasında Yozgat olan bir şehre dönüşmüştür.

Yozgat’ımızın kalkınmasına sadece içinde yaşayanlar değil hepimizin katkı vermesi gerektiğinin bilincindeyiz bu bilinci ile hareket ediyor ve bu bilinci ikinci, üçüncü kuşaklarımızda da oluşturmaya çalışıyoruz. Hepimiz aynı bilinçle hareket etmeli gurbetteki ve sıladaki sermaye ile iş gücünü harekete geçirmek için gerekli katkıyı vermelidir. Bu bakımdan, Yozgat diasporası harekete geçirilmelidir

Ankara’da, başka illerde ve dünyanın dört bir köşesinde yaşayan Yozgatlılar bu gerçeğin bilinciyle hareket ediyor.

Dünya Yozgatlı Dernekler Konfederasyonu’nun kurucu Genel Başkanı olmaktan duyduğum gururu belirterek söylemek isterim ki amacımız;

Yurt içindeki ve yurt dışındaki tüm Yozgatlı sivil toplum örgütlerimizi tek çatı altında toplayarak gücümüze güç katmak, Ortak Projeler üretmek, İletişimi sağlamak, tek ses, tek yürek olarak Ülkemize, Yozgat’ımıza ve Yozgatlımıza hizmet etmektir” dedi. Haber Merkezi

“Amacımız, Yozgat’a Hizmet Etmektir”
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!