ALTIN ADAM RIZA

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bozok yaylasının yiğit evlatları, hem Türkiye içinde hem dünyada sırtı yere gelmeyen güreşçiler çıkarttı geçmişten günümüze. Bu güreşçi kahramanlarımızın bilinenleri olduğu gibi bilinmeyenleri de var. Köy meydanlarında sırtı yere gelmeyen nice güreşçilerimizin olduğunu büyüklerimiz zaman zaman anlatırlar bizlere.

Birçok kişinin fakirlik belini kırdı, birçok kişi sahipsiz kaldı elinden tutan olmadı. Eğer o gün bu isimsiz kahramanlara el uzatılabilseydi daha nice Rıza’lar, Celal Atikler, Nasuh Akarlar çıkardı Allah bilir.

Tarihte yerini almış anlı şanlı pehlivanlarımızdan, hatırlayabildiğimiz kadarıyla;

1946’lı yıllardan 1951 yılları arasında hem Avrupa Şampiyonu hem Dünya Olimpiyat Şampiyonu olan Nasuh Akar’ı biliyoruz.

Celal Atik; 1946 yılında Avrupa, 1948 yılında Olimpiyat, 1949 yılında Avrupa, 1951 yılında Dünya Serbest Güreş şampiyonluklarını kazandı.

ÖMER SUZAN; 1950’de Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinin Akbenli çiftlik köyünde doğdu, 114 kez millî mayoyu giydi.

ERDOĞAN KOÇAK: Güreşçi bir ailenin çocuklarındandır. 1974’te Balkan ikincisi, 1975’de Akdeniz Oyunları’nda şampiyon oldu. 5. kez Türkiye şampiyonu.

MUSTAFA SUZAN: 1975 senesinde gençler Avrupa dördüncüsü, 1975 senesinde Balkan üçüncüsü oldu. 6 kez Türkiye şampiyonudur.

SÜMER KOÇAK: 1980 senesinde Gençler Türkiye Şampiyonu oldu. 1982 senesinde Balkan Şampiyonu oldu. 75 kez millî mayoyu giydi. 5 kez büyüklerde Türkiye şampiyonu, Akdeniz oyunları üçüncüsü olmuştur.

ŞEVKET ILGAÇ: 1970 senesinde Gençler Türkiye Şampiyonu oldu. Aynı sene İsveç’te Gençler Avrupa Şampiyonası üçüncüsü oldu. 1973 Dünya Şampiyonasında dördüncü oldu.

Son yılların altın adamı Rıza Kayaalp;

Asrın adamı diyebiliriz kendisine.

Rıza Kayaalp 4 kez Dünya Şampiyonu oldu, aldığı bu galibiyet ile adını tarihe altın harflerle yazdırdı.

Rıza; hem Türkiye’nin hem de Yozgat’ın gururudur, her maça çıktığında nefeslerimizi tutuyor, ekrana yapışıyor yenmesi için Yüce Rabbimize dualar ediyoruz.

O da Rabbimin inayetiyle yüzümüzü kara çıkartmıyor.

Televizyonda annesi, babası, yakın aile dostları maç öncesinde tir tir titriyor sonunda ayağa kalkarak zafer çığlıkları atıyorlar. Sadece zafer çığlığı atanlar onlar mı? Hayır!

Topyekûn bir millet olarak aynı duyguları yaşıyoruz. Önce dua sonra ay yıldızlı bayrağımızın, dünya televizyon ekranlarında Rıza’nın omuzlarında sergilenmesi tarif edilir gibi değil. O an her şeyin bittiği yeni bir dünyaya, İstiklal Marşımızla ay yıldızlı bayrağımızın çekilmesi gurur kaynağımız.

Bu maçtan sonra Rıza’nın annesini dinledim; “Oğlumla gurur duyuyorum, darısı olimpiyat şampiyonluğuna helal olsun Rıza” diyerek Türk bayrağına sarılıp, öpüyor bir daha öpüyor. Sadece gurur duyan sen değil, 82 milyon ülke evlatları olarak bizde gurur duyuyoruz Rızamızla. Bizde Rıza’nın ailesi gibi şampiyon oğullarının başarısını kendi başarımız kabul ediyor başarıların devamını diliyoruz. Vesselam… 19 EYLÜL 2019 PERŞEMBE 

ALTIN ADAM RIZA
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!