ALTIN ADAM RIZA BİRKEZ DAHA

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çocukluğumuzda köy düğünlerinde meydan güreşleri yapılırdı. Bugünkü gibi minder, yatakta yoktu. Harmanlarda, boş arazilerde çevre köylüler düğüne davet edilirler, davul zurna eşliğinde er meydanına çıkarlardı pehlivanlar… 

Yiğidin harman olduğu Yozgat, bugüne kadar bünyesinde bir çok şampiyon güreşçiler de çıkarmadı değil. 

Celal Atik, Nasuh Akar, Necmi Gençalp, Şevket Ilgaç, Ömer Suzan, Erdoğan Koçak, Mustafa Suzan, Sümer Koçak, İrfan Kirazlı gibi daha ismini sayamadığım diğerleri. 

Köy odalarında sohbetlere konu olurdu pehlivanlarımız. Hiç unutmuyorum; Yakup Ermiş merhum derdi ki; “Şimdilerde Yerköy’de ikamet eden Sabit Varol’un elinden tutulsaydı, onun sırtını yere getirecek babayiğit yoktu.”

Buna benzer benden birkaç yaş büyük Mustafa Büyüksoy isminde bir arkadaşımız vardı. Çocukluğu fakr-u zaruret içinde geçti. Karnı doyasıya ekmek bulamadı. Askere gidene kadar yalın ayak dolaştı, hayvan otlattı. Bildiğim kadarıyla elinden tutulsaydı, bugünkü güreşçilerimize tanınan imkânlar kendisine tanınsaydı inanıyorum ki Cilikulu lakaplı bu kişinin de sırtını yere getirecek babayiğit olmayacaktı.  

Türk’ün ata sporu olarak kabul edilen güreşimiz, ilkbaharın çiçekleri ile birlikte boy gösterdi, hem de 10. kez Avrupa şampiyonu olarak. 

Merkeze bağlı Kavurgalı Köyünden Emirleğin İrızanın oğlu Kelami diye çağrılan orta halli bir ailemizin çocuğu…  

 Polonya’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda milli sporcu Rıza Kayaalp, grekoromen stil 130 kiloda altın madalya elde etti.

10. kez Avrupa Şampiyonluğu’na ulaşarak göğsümüzü bir kez daha kabarttı.

Genç güreşçimiz, rahat galibiyetler  serisine devam ediyor, ümit ediyor ve bekliyoruz bu güzelliklerinin üstüne birde olimpiyat şampiyonluğu kazanarak Yozgat’ımızı ve Türkiye’mizi taçlandırır altın madalya kazanır al bayrağımızı göndere çektirerek istiklal marşımızı bir daha söyletir inşallah diye bekliyoruz.

Bende köşemden Rıza Kayaalp kardeşimi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Bir Yozgatlı olarak kendisiyle gurur duyuyorum. Merhaba Gazetemiz olarak bu tür şampiyonlarımızın teşvik edilmelerini, ödüllendirilmelerini diliyorum. Vesselam… 28 NİSAN 2021 ÇARŞAMBA

ALTIN ADAM RIZA BİRKEZ DAHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!