ALT GEÇİDİN DİŞİ ÇIKTI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat’ta bildiğimiz kadarıyla şehir içinden geçen E-88 karayolu üzerinde alt geçit bir tane var. İkincisi de açılmak üzere.

Yıllar öncesinde karayolları Eski Sanayi Sitesi, şimdiki TOKİ Evlerinden Novada ‘ya çıkan yolda eksik olmasın bugünü düşünerek yapmışlar. Ancak bugüne kadar bu alt geçit kullanılamadı.

Adı geçen alt geçidin giden yıl bugünlerde açılması çalışmaları başlatıldı. 

Aradan geçen 1 yıl boyunca çalışma devam etti. Kış dönemi hariç. 

Önceden yapılmış bir alt geçidin kullanılabilir hale getirilmesi bu kadar zor olur mu?

Ha gayret kar yağmadan hizmete açın, bitsin bu iş. Tabiri caizse alt geçidin dişi çıktı.

Eğer bu yerden bir tünel açsaydık, bu kadar süre zarfında Çamlığın altından Divanlı Mahallesindeki hızlı tren istasyonuna çıkılabilirdi.

Gerçekten bu kadar uzun bir sürede yayalar için gerekli olan bir alt geçidin yapılmayışını takdirlerinize bırakıyorum.

Her sabah evimin penceresinden çalışmaları izlerim. Manilyalarla taş sökülse, kağnılarla, at arabalarıyla malzeme getirilse bu kadar sürer miydi bilmiyorum. 

Selçuklunun, Osmanlının ırmaklar üzerine yaptığı köprüler, hanlar, hamamlar bu mantıkla bugün yapılabilir miydi, bilemem.

Hizmete alınacak olan alt geçidin her iki başına konulan asansör kutuları bimsle örülüp kapatılır. Asansörler iptal…

Buradan yetkililer kimse onlara soruyorum. Engelli bir vatandaş bu alt geçitten nasıl geçebilecek? Bilen var mı?

Yapılan çalışmalar sonunda alt geçit ikiye bölünmüş, engelli vatandaşlara uygun rampa yapılmış fakat giriş ve çıkışlarda merdiven basamakları olduğundan engelliler ve çocuk arabaları nasıl çıkıp inecekler.

Bir bilen varsa bir zahmet açıklama yapsın, bizi de ikna etsinler isterim.

Bu yazıyı kaleme almadan önce orayı incelerken Sadi Üstündağ abimiz merdivenlerden indi ve bana dedi ki; “Başkanım burada asansörler kapatılacak idiyse neden asansör kutularını koydular? Sonrada kapattılar? Bu nasıl bir iş Allah aşkına. Neden dile getirip, yazıp, çizmiyorsunuz?”

Yine başka bir emekli öğretmen arkadaşımız tünel içindeki engelli rampasını göstererek, “Yapılan bu rampanın ne anlam ifade ettiğini ben bilemiyorum? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?” dediğine şahit oldum.

Eh ne diyelim! Gökten ne yağdı da yer onu kabul etmedi.

Allah ömür verirse açılışta yetkililer bunun farkına varırlar. Gelecek yıllarda bu eksiklikleri tamamlayıp asansörleri hizmete alırlar.

Sadece ben değil oradan gelip geçen yüzlerce insanın benimki gibi düşündüğü kanaatini taşıyorum.

Hizmetin büyüğü küçüğü olmaz. Ey mühendisler, ey mimarlar, ey müdürler, ey bürokratlar, ey teknik insanlar bu tür kararları almadan önce planlamayı iyi yapsanız, bir sefer yapsanız, temiz yapsanız. Yapboz tahtasına döndürmeseniz. Milletin paralarını israf etmeseniz ne olur diyorum. Vesselam… 20 EKİM 2021 ÇARŞAMBA

ALT GEÇİDİN DİŞİ ÇIKTI
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!