ALLAH KURTARSIN

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zaman zaman bu köşeden haykırdım durdum Allah Kayseri’nin sultasından Yozgat’ı kurtarsın dedik de, herhalde arkasından hep birlikte âmin diyemedik. Gelin bugün top yekûn Yozgatlılar olarak bu duaya âmin diyelim. Yozgat il olduğu günden bugüne hep Kayseri’nin sultası altında kaldı. Hem ekonomik hem de siyasi olarak neresinden bakarsanız bakın bu durum Yozgat’ın gelişmesine kalkınmasına engel teşkil etti yıllarca.

Bölge müdürlüklerimizin çoğu Kayseri’ye bağlı idi. Bildiğimiz kadarıyla; YSE, Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü, Karayolları Yozgat 65. Şube Şefliği, DSİ 12. Bölge Müdürlüğü, Meteoroloji 7. Bölge Müdürlüğü, Erciyes Üniversitesi, Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürlüğü, Şeker Pankobirlik. Geri kalanlar ise Orman Bölge Müdürlüğü Amasya’ya MTA Sivas’a TSE Çorum’a Vakıflar Bölge Müdürlüğü Sivas’a Diğer illeri bir kenara koyarsak, Yozgat olarak en çok Kayseri’den çektik.

Maalesef, bu kuruluşlar içerisinde bize en çok da Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü ile Karayolları olmuştur. Batıdan Doğuya Yozgat’ın Kırıkkale il sınırından Sivas il sınırına kadar yaklaşık 215 km, batıdan güneye Kırıkkale il sınırından Kayseri il sınırına 200 km yolu olan 14 bin 37 km2 yüzölçümü bulunan 4 bin 700 km iç yol ağı bulunan kocaman bir şehir Yozgat.

Eski adıyla Nafia daha sonra YSE olarak değiştirilmiş. Yolumuz, suyumuz, elektriğimiz, geleceğimiz, ticaretimiz, siyasetimiz hep kayseri ye bağlı kalmış. Onlar da bize üvey evlat muamelesi yapmışlar. Sırt çantamızdaki yağlı ballı dürümü elimizden alıp kendileri yemiş, ellerindeki çökelekli dürüme de bizi mahkûm etmişler de bugüne kadar hep yutkunup durmuşuz.

Çünkü boğazımıza düğümlenmiş. Onların yüzünden yollarımız yapılmadı, yapıldıysa da burnumuzdan fitil fitil getirdiler. Senelik yol programları uygulanırken, Haziran – Temmuz – Ağustos aylarında kendi yollarını asfaltladılar, eylül ekim kasım aylarında da Yozgat’ın yollarını yaptılar. Yaptılar da iyi mi oldu? Yaptıkları yol it kusmuğu gibi, yağan yağmur ve kar sonunda hiç yapılmamışa dönerdi yıllarca. Tek şeritli yollarda. Kısaca söylemem gerekirse, Kayseri bize ana olamadı. Analık gibi davrandı dünde bugünde.

Yıllarca Köy Hizmetleri’ne alınacak temizlik malzemelerinden tutun da, bir makinanın yedek parçasına varıncaya kadar bölgenin onayını, olurunu bekledik durduk. Yozgat’ın kaderi onların elinde oldu her zaman. Onlar istedi aldık, onlar istedi alamadık. Karayolları yine hakeza eline sağlık. Yozgat-Sorgun istikametinde “Cinni Kavak”, Yozgat çıkışında “Elekçinin Yokuşu” yüzlerce can aldı.

Kimler ölmedi ki bu yollarda? Şimdi de Yozgat-Ankara yolu Sarıhacılı çıkışı mezar oluyor millete. Ayda 15 ölü, yine ocaklar sönüyor, yuvalar yıkılıyor, dullar, yetimler, çığlık atıyor çocuklar. Daha dün 6 kişi öldü adı geçen yolda, biri kundakta Elif bebek. Dünkü yazımın başlığı “Elifler Ölmesin” idi ve “Kim bilir yarın sıra kimde, insafınız kurusun” demiştim.

Alan alsın, ama sesimizi duyan yok. Yıllarca yollarımızı yapmadıkları gibi, müdürlüklerimizi bölgelerine bağladılar. Onlar ana biz yavru olduk. Hem de yetim yavru olduk, üvey evlat muamelesi gördük. Her şeyden önce tren yolumuzu aldılar.

Ankara’dan çıkan tren, Yozgat’tan geçecekken, kuzu virajı yapılarak, Kayseri üzerinden Sivas’a götürüldü. Yozgat’ı haritadan sildiler. 20 yıl önce de Yerköy’de yapılacak TAKSAN takım tezgâhları fabrikamızı ve daha nicelerini elimizden aldılar. Son 30 yılda devlet kademelerinde dirayetli bakanlarımız oldu.

İsmail Hakkı Akdoğan; İçişleri Bakanı, Cemil Çiçek; Devlet Bakanı, Adalet Bakanı, Meclis Başkanı, Lütfullah Kayalar; Tarım Orman ve Köy işleri Bakanı, Maliye Bakanı, Mehmet Çevik; Devlet Bakanı, Bekir Bozdağ; Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı, Adalet Bakanı, Taner Yıldız; Enerji Bakanı, Osman Güneş; İçişleri Bakanı, ne müsteşarlar, ne umum müdürler, ne daire başkanları, Yozgat’ın makûs talihini yenemediler. Ahir kelam… Yozgat’ı, valisi olan köy görünümünden kurtaramadılar.

Hele hele Kayseri’nin sultasından hiç mi hiç kurtaramadılar. Ayıp olmazsa Kayseri eyaletinin Yozgat vilayeti olsak bari diyorum. Hapishanelerde gardiyanlar sayım yaparlarken, sonunda yüksek sesle “Hepinizi Allah kurtarsın” derler. Ben de buradan Kayseri’nin sultasından Yozgat’ı Allah kurtarsın tez elden diyorum vesselam… 21 MAYIS 2014 ÇARŞAMBA

ALLAH KURTARSIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!