ALİ YOLDAŞ’IN ARDINDAN

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz Cuma günü dinibütün, sağlam düşünceye sahip, mücahit bir arkadaşımız hakka yürüdü. Kendisi İmam Hatip okulundan sınıf arkadaşımdı. Yaklaşık elli yıllık beraberliğimiz oldu. Siyasi olarak da hiç ayrı düşmedik. Aynı kulvarda mücadele ettik.
Yozgat’ta Milli Türk Talebe Birliği, Akıncılar, Milli Selamet, Refah, Fazilet Partilerinde aktif görevler üstlenmese de aynı davayı paylaştı. Boyundan fazla işlere göğüs gererek ömrü boyunca bu yolda hizmet etti.
Göğsündeki imanla, bilgi ve becerisiyle hak davanın galip gelmesi için mücadele etti. Bu uğurda ne cefalar çekti, ne eziyetler gördü. Dostlarına dost oldu. Hasımlarına da gerekli davranışı göstermekten geri durmadı.
Yazdığı duvar yazılarıyla hepimizin önünde öncü bir tavır ortaya koydu. İnandığı davanın bütün sloganlarını başta “Önce ahlak ve maneviyat” yazısını yazmadık duvar koymadı. Belli bir müddet özel sektörde çalıştı. İmam Hatip olarak da Diyanet İşleri Başkanlığından emekli oldu.
Covid-19 kapısını çaldığı zaman kendisini geçmiş olsun demek için aradığımda “Korona virüs illeti beni hasta etti arkadaş. Allahtan hayırlısı” demişti. Bu hastalıktan kurtuldu ancak devamında bünyesinde yeni amansız hastalıklar nüksetti.
Bu sıkıntılı süreci kendisi şu cümleler ile anlatıyor.
“Aman Allah’ım aman, neyin nesi bu sancı.
Yok mu yargılayacak bu sancıyı bir savcı.”
Kendisiyle telefon görüşmelerimiz hiç eksik olmazdı. Yüz yüze olmasa da birbirimize hal hatır sorar, gıyaben birbirimizi sever ve sayardık. Geçtiğimiz aylarda “Bir müddet telefonuma bakamayacak gibiyim. Değerli dostlar bilginiz olsun. Baki selam…” diye bir mesaj paylaştıktan sonra kendisiyle bir daha görüşme imkânım olmadı.
Ali anlatmakta bitmez. O soyadı gibi yoldaş, iyi bir de refikti. Nüktedan, konuştuğu zaman karşısındakine kendini dinleten, hoşsohbet biriydi. Okul anılarımız sınıf arkadaşları olarak belleklerimizde bugünkü gibi duruyor.
Son yıllarda şiir yazmaya da başlamıştı. Bunlardan birkaç dize sizlerle paylaşmak istiyorum.
ÇİLEKEŞ BAĞIR
Sessiz gemi gibisin limana demir atmış.
Çok mu yıprattık yorduk. Çok mu çilekeş bağır?
Baharı yaşamadan mevsimi eyledin kış.
Eskideki hallerin olmuyor artık sâdır.
Izdırap çileye hak hatırına alış
Ne gelirse haktandır sakın eyleme kahır.
Ey bağrım toparlan sabır sebatta yarış.
Mümine yakışan hal tefekkürdür ve sabır.
Nihayet onadır her türlü gidiş varış.
Sadece ondan iste imdada onu çağır…
Son söz olarak sosyal medya hesabından “Dolayısıyla bugün bize düğün bayram” ifadesini kullanmıştı. Nur içinde yatsın. Allah taksiratını affetsin. Makamını âli etsin inşallah. Bütün sevenlerinin başı sağ olsun diyorum. Vesselam

ALİ YOLDAŞ’IN ARDINDAN
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!