AKP’DE SIKI TAKİP

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz günlerde yapılan temayül yoklaması, farklı görüşlere ve önerilere maruz kalmıştı. Belediye Başkanı Yusuf Başer’in taraf ve etrafının temayülde yapıldığı ön görülen yanlışlıkların akabinde şikâyet ve yoklamanın iptali için başvuruda bulunduklarını biliyoruz istifa eden isimler ve oylamaya geç gelen isimler ile ilgili büyük bir tartışma yaşandığı ve tarafların çeşitli düzenlemelerle anlaştırıldıklarını biliyoruz.

Temayül esnasında yapılan itirazlara rağmen, Milletvekilleri çıkan sonuçları netice olarak, Genel Merkeze götürmüşlerdi.

Temayülün çok tartışılmasına rağmen, geçerliliği hala devam ediyor. Temayül sonrası Başkan Başer soluğu Genel Merkezde aldı. Yusuf Başer, İl Başkanı Zekeriya Avşar’ın yapmış olduğu açıklamaları ve temayülde yanlışlıklar yapıldığı gerekçesini yetkili mercilere iletme gereksinimi duydu.

Bu sebeple Yusuf Başer’in arkasından, dünde İl Başkanı Zekeriya Avşar Ankara’ya giderek, temayülün ve Başer’in gerekçelerini gözlemde bulundu. Temayülle ilgili açıklamaların bugün ya da yanın içerisinde yapılması bekleniyor. Akabinde Genel Merkezin ayın 19’unda Başkanlarla yola devam edip etmeyeceklerini ülke genelinde açıklanacak.

Fakat bu etkiler, temayülde başarısız olan iller için geçerli olmayacak. Çünkü temayüllerde başarısız olan Belediye Başkanlarını, Ocak 3’de yapılacak olan temayüle dâhil edecekler. Bir anlamda Genel Merkez tarafından, sınıfta kalan Başkanlara, yeniden sınavlara katılma hakkı tanınmış olacak. Bu şekilde Ocak’ın 3’ünde yapılacak olan temayülde aday adayı isimleri mevcut Başkanlarla birlikte değerlendirmeye alınacak.

Bu değerlendirmelerden çıkacak sonuçlara göre, Ak Partinin prensip kararı olarak, adaylarını belirleme süreci olan 15 Ocak’a kadar aday ismi hemen hemen her ilde, büyük ölçüde açıklanmış olacak. Böylelikle Ak Partinin aday adayları Celal Köse ve Mehmet Doğan, Ankara ile ilişkilerini sıkı tutarak, Başkanlık için tüm kozlarını ortaya koyacaklar.

Bu arada yeni aday adaylarının da türeyebileceği kanaatindeyim. Şartlar bu şekilde gelişmeye devam ettiği takdirde yeni isimler bir bir ön plana çıkmaya başlayacaktır. Bugüne kadar Ak Partinin açıklamış olduğu isimler arasında en güçlü aday adayı teşkilat desteği ile Celal Köse olarak görünüyor.

Diğer aday adayı Mehmet Doğan’ın büyük ölçüde ilerleyen günlerde bazı isimlerin lehine çekileceği kamuoyunda çalkalanır durumda. Mehmet Doğan’ın Meclis Üyeliklerine talip olacağı da bugünlerde kamuoyunda tartışılmakta. Daha da ötesi…

AK Parti içerisinde süregelen büyük bir çekişmenin, en önemli günlerini yaşadığımı bu günlerde, A’dan Z’ye Ak Parti yandaşlarının, hatta tüm kamuoyunun gözü Ankara’ya çevrilmiş durumda…

AKP’DE SIKI TAKİP
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!