AK PARTİDE SİYASET ISINIYOR – 1

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz günlerde büyük ölçüde ilçe kongrelerini tamamlayan Ak Partide il başkanı kim olacak? Sorusu Yozgat’ta gündem olmaya başladı. Bildiğim kadarıyla Ak Parti 18. yılında 9. İl başkanını seçecek.

Yeni seçilecekler arasında sayılan isimleri irdeledim.

Belediye eski başkanı Yusuf Başer

Nurullah Nurdoğan

Zekeriya Avşar

Yusuf Türkmen

Hüseyin Durusoy

Harun Evcimen

Ertuğrul Bölükbaşı

Sibel Yıldırım

Talebena ve Cedena diye bir terim var. Siz talep edeceksiniz. Hakkınızda hayırlısı neyse o olacak. Eskiden sandık ortaya konmadan adil bir şekilde delege dağılımı yapılırdı. Delege listelerini eline alan adayı bütün delegeleri bir bir dolaşır, kendini ifade eder, yapacağı çalışmaları anlatır, delegenin oyuna talip olur, delege de istediği aday adayına oyunu kullanırdı.

Bu ilçe seçim kurulları huzurunda oylama yapılır, biri kazanır diğerleri de kaybeder, kaybeden de kazanan da kucaklaşır, seçimlerde böylece biterdi.

Şimdilerde böyle bir seçim yapılmıyor. Adaylar bu yarışta ben de varım diyor. Özgeçmişlerini partiye veriyorlar, an itibariyle parti içinde kim güçlüyse, o da kimi istiyorsa son an son saatte ilan ediliyor, tek adayla da seçime gidiliyor, usulen sandık konuluyor, usulen oylama yapılıyor. Böylelikle de başkan seçilmiş oluyor.

Eh ne diyelim gökten ne yağdı da yer onu kabul etmedi. Kim il başkanı olacaksa şimdiden bize de hayırlı olsun demek düşüyor. Burada il başkanı seçilmiş mi, atanmış oluyor?

40 yıllık siyasi tecrübeme dayanarak gözüken o ki 3 favori aday adayı görüyorum.

Birincisi, 2 dönem belediye başkanlığı yapan Yusuf Başer.

Kendisiyle şu ana kadar tanımadığım, karşılaşmadığım, görüşmediğim ismini bile duymadığım Harun Evcimen.

Üçüncü olarak her seçim dönemin de gerek il başkanlığında gerek milletvekilliği adaylığında düşünülen ama görev verilmeyen Nurullah Nurdoğan.

Bizimki tamamen varsayım. Büyüklerimiz elbette bizden iyi bilirler. Keşke bu seçimi, bu tercihi yapmadan ehliyet ve liyakat olarak kim daha iyi hizmet eder. Kim bu işin üstesinden daha iyi gelir?

Esas aranacak şudur; İktidar partisine yaraşır, hizmeti söke söke alan, Yozgatlının muhalif-muarız elinden tutan, orkestra şefi gibi partisini en iyi temsil eden birini keşke tercih edebilseler.

Böyle değil mi? Diyenlere diyorum ki; diyecek bir çift sözüm var. Geçtiğimiz 18 yılda 9 tane il başkanı seçilir mi? Diyorum. Vesselam… 30 EKİM 2020 CUMA

AK PARTİDE SİYASET ISINIYOR – 1
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!