AK Parti-YOZGAT

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye seçim sath-ı mailine girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “olabilir” diyerek ilan ettiği 14 Mayıs 2023 tarihinde Başkanlık ve milletvekili seçimleri yenilenecek.

3 Kasım 2002 yılında yapılan seçimlerde AK Parti %34,28 oy alarak 550 milletvekili bulunan TBMM’de 368 milletvekili çıkararak net bir zafer kazanıp iktidar oldu. Daha öncesinde yaşanan 28 Şubat baskıcı dönemi ve kötü yönetim sebebi ile yaşanan ekonomik ve toplumsal çöküntü ve batan bankalar sebebi ile halk yıpranmamış kadrolardan oluşan ve muhafazakar İslami kimliğin yegane savunucusu olan AK Parti’yi iktidara taşıdı. Tarihinin en dirayetli ve karizmatik liderlerinden olan Recep Tayyip Erdoğan’ın sergilediği adaletli ve sağduyulu yönetimle kısa sürede önemli kazanımlar elde edildi. Yurt içinde elde edilen refah ve huzur başarılarının yanında uluslararası alanda da temsil ve iletişim bakımından güçlü bir yönetim sergilendi.

Recep Tayyip Erdoğan hem ülke içinde hem de ülke dışında karizmatik ve güçlü bir imaj kazandırdı. 1960 ihtilali, 12 Eylül darbesi, 28 Şubat baskıcı uygulamaları gibi dönemler yaşayıp yönetim olarak kargaşa yaşayan halk, Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü ve etkin liderliğine 1994 İstanbul Belediye Başkanlığı seçimlerinden itibaren her seçimde destek verdi. Halk bu desteğini 15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe kalkışmasında da ölümüne sürdürdü.

Ak Parti öncesinde onaylamadıkları her yönetimi ülke içinde ve uluslararası arenada şikayet etmekten çekinmeyen iş dünyası AK Parti yönetimi ve Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğini açık açık takdir etti. Daha önceki dönemlerde maruz kaldığı olumsuzlukları basın-yayın, çeşitli konuşma ve ilişkilerle ülke içi ve dışında farklı şekillerde dile getiren Türk İş dünyası, 20 yılı aşkın süredir iktidarda olan Recep Tayyip Erdoğan’a desteğinin devam ettiğini aynı platformlarda devam ettiriyor.

Türkiye’nin en muhafazakar illerinden biri olan Yozgat AK Parti ile Recep Tayyip Erdoğan’ı ayrı tuttu desek yanlış olmaz. AK Parti iktidarı döneminde Yozgat halkı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’ye desteğini her daim devam ettirdi. Ancak son seçimlerde Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına %75,5 ile destek verirken milletvekili seçimlerinde Yozgat’ta AK Parti oy kaybına uğradı. Merkezde Belediye Başkanlığı seçimini kazanmakta da zorlandı. AK Parti, milletvekili seçimlerinde Yozgat’ta 2011’de %66,42, 2015 %64,5, Recep Tayyip Erdoğan’ın %75,5 oy aldığı 2018 seçimlerinde %53,3 oy alarak desteğini son 3 seçimde sürekli oy oranını sürekli düşürdü.

Bunda elbette iktidarda olup yıpranmanın payı vardır. Nitekim Recep Tayyip Erdoğan Yozgat halkı ile nadiren muhatap olmasına rağmen milletvekilleri sürekli Yozgatlılarla beraber olup il-ilçe teşkilatlarını ziyaret etmekteler. Bu ziyaretler sırasında halkın istek ve talepleri milletvekillerinin sınırlı güç ve yetkisi ile çözüme kavuşmadığında, halk en yakın muhatap olarak milletvekilini sorumlu tutmaktadır. Sürekli aynı isimleri karşılarında gören ve benzer-tekrarlayan söylemleri dile getiren milletvekillerinin halk nezdinde itibarları da aşındı. Bir nevi AK Parti’nin başarıları sebebi ile takdir sayın Cumhurbaşkanına sitem ise milletvekillerinin hanesine yazılmaktadır.

Yozgat gibi ekonominin zayıf ve geçim kaynaklarının sınırlı olduğu bir ilde halkın milletvekillerinden bulunduğu bürokratik memuriyet, tain-terfi destekleri ile ilgili karşılanamayan taleplerin faturası ve il-ilçelerde bürokratların sergilediği çeşitli sebeplere dayanan olumsuz-yetersiz yönetimlerin faturası da milletvekillerine kesilmektedir. Bu durum da milletvekillerine verilen desteğin düşmesinde önemlidir. Rakamların verdiği mesaj AK Parti’nin masasındadır.

AK Parti-YOZGAT
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!