DOLAR

19,1562$% 0.19

EURO

20,7646% 0.11

STERLİN

23,6842£% -0.02

GRAM ALTIN

1.209,38%-0,31

ÇEYREK ALTIN

2.000,00%-0,79

BİTCOİN

฿%

a

AHLÂK VARSA MÜSLÜMAN VARDIR”

İslâm Düşünce Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ESAM Çarşamba Konferansları’nın bu haftaki konuğu oldu…

 Görmez, “Ahlâk, Müslümanlar için bir kemal meselesi değil, beka meseledir. Ahlâk varsa Müslüman vardır, din vardır, ahlâk yoksa olmaz. Ahlâk olsa da olur olmasa da olur kabilinden dinin köşede tuttuğu zaman zaman müracaat edeceğimiz bir şey değildir. Ahlâk, gayedir. İbadetlerinde, imanın da temel gayesi yeryüzünde ahlâklı insanın ve toplumun inşasıdır” dedi.

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (ESAM) düzenlemiş olduğu Çarşamba Konferansları devam ediyor. ESAM Genel Merkezi’nde düzenlenen konferansın bu haftaki konuğu Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez oldu. Görmez, “İslam’ın Geleceği ve Geleceğin İslam’ı” isimli programda, İslam dünyasının yaşamış olduğu sorunların yanı sıra Müslümanların İslam dünyasının istikbal arayışlarına değindi.

“DEĞERLERİMİZİ GENÇLERE AKTARMAKTA ZORLANIYORUZ”

Müslümanların içerisinde bulunduğu krizlere değinen Görmez, İslam dünyasının gelecek tasavvurunu ve istikbal arayışlarını anlattı. Görmez, Müslümanların gelecek tasavvurlarının neden yaralı olduğuna dair sebeplerden önce, son 30 yıl içinde yaşanan krizlere değinerek “Önce sömürgeler, sonra sömürüle bilirlik kabiliyetine vücut veren istibdat rejimleri, işgaller, ölümcül kimlikler, yaralı bilinçler, modernleşmenin İslam’a ve Müslümanlara karşı derinleşen meydan okumaları, küreselleşmenin dayatmaları, dijitalleşme ile birlikte dünyada yaşayan her bir ferdin kalbinin, ruhunun ve aklının bir başka merkezden idare edilmeye başlanması ve bütün bunlardan sonra yaşanan düşünce, anlam ve ahlak krizleri başladı. Bugün İslam dünyası olarak adlandırılan coğrafyada hemen hemen hiçbir ülkenin ayakları üzerinde durabilecek konumda olamayışı ve Müslümanların sahip oldukları iman, ahlak ve merhamet değerlerini bir sonraki nesillere aktarmada zorluk çekmeye başlaması. İlk defa bizim neslimiz bir sonraki nesle kendi değerlerini aktarmakta daha önceye göre zorlanıyor. Biz, kendi değerlerimizi sonraki nesillere aktaramıyoruz. Aramızda büyük uçurumlar oluşuyor” dedi.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

SGK merkezleri cumartesi günü de açık olacak

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.