Ahilik haftası kutlanacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her yıl 18 -24 Eylül tarihleri arasında kutlanan ve bu yıl 36’ıncısı kutlanan Ahilik haftası tüm yurtta olduğu gibi Yozgat’ta da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Ticaret İl Müdürlüğü ve Esnaf ve sanatkarları Odalar Birliği işbirliği ile Ahilik Haftası kutlama programı bugün gerçekleştirilecek.
Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği toplantı Salonu’nda düzenlenecek program 11.30’da başlayacak.
Program kapsamında, ilin ahisi, kalfası ve çırağına plaket takdimi ile yine yılın ahisine sed kuşatma töreni yapılacak. Yozgat’ta iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzenin adı olan ahilik geleneğini yansıtan esnaflara hediyeler verilecek.
Ahilik Haftası kapsamında yarın da unutulmaya yüz tutmuş meslekleri icra eden zanatkarlar ziyaret edilecek.
Ticaret İl Müdürü İbrahim Akdaş, Ahiliğin 13’üncü yüzyılda Ahi Evran-ı Veli tarafından kurulduğunu söyledi.
Akdaş, “Bizi biz yapan ve birlikteliğimizi sağlayan ve toplumsal kültürümüzün yüce dinimiz İslamiyet’in bizlere emri olan kardeşliğin dostluk ve birlikteliğin yardımlaşma, dayanışma ve kaynaşmanın cömertliğinin ve yiğitliğin sevgi saygı doğruluk ve güzel ahlakın bütünleşerek hayat bulduğu Ahilik anlayışı hiç şüphesiz ki Türk toplumu olarak yaşatmaya devam ettiğimiz değerlerimizden bir tanesidir. Ahilik her ne kadar esnaflığın ve sanatkar olabilmenin kısacası ticari hayatın gerekçelerini öğretse de aslında toplum olarak bizlere dostluğu, kardeşliği yardımlaşma ve dayanışmayı gösteren gönüllerimizi sofralarımızı kapılarımızı insanlığa açmamızı öğreten bu gün ki toplumsal yapımızla dostlarımızla, komşularımızla ve akrabalarımızla birlikte yaşayabilmemizi sağlayan aramızdaki güçlü bağları ayakta tutan toplumsal bir anlayıştır” dedi.

Haber Merkezi

Ahilik haftası kutlanacak
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!