ADIM ADIM SEÇİME…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Adım adım seçime gidilirken, belli olan adayların yanında, belli olmayan, bir türlü açıklanamayan, ilan edilen, ilan edilmeyen, ilan edildiği halde ‘Yok yanlış anlaşıldı. Biz böyle demedik’ diye adeta iki aydan bu yana adaylara Çin işkencesi çektiren partililer; ne yaptığını bilmeyen, verdiği sözün arkasında durmayan, bir ileri, bir geri arz-ı endam eden sözüm ona bazı yöneticiler. Adaylıkları kesinleşen Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer, Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, Akdağmadeni Belediye Başkanı Suphi Daştan ve Yenifakılı Belediye Başkanı Ersin Karabulut’un Başbakan tarafından açıklanmalarından sonra, bugüne kadar yapılan temayüller, anketler neticesinde AK Parti kendi içinde bir takım değerlendirmeler yaparak, bir yerlere geldiler.

Önümüzdeki günlerde de ilçe belediye başkanlarının yanı sıra bu hükümet tarafından çıkartılan bir yasa ile nüfusu 2 binin altında kalan kasabaların belediye başkanlıklarının iptal edilerek, seçime girmeleri önlenmiş idi.

Önce  Danıştay sonra da Anayasa Mahkemesi kararları ile tekrar eskiye dönülmüş Yozgat ilimizde kapatılan 32 belde belediye başkanlıklarına bu seçime girme hakkı tekrar verilmiştir.

Seçime girecek bütün partiler beldeler bazında hazırlıksız yakalandılar. Bundan iktidar partisi de nasibini aldı. Hatta aday belirlemede zorlandığı görüldü. Eskiyen, yıpranan belediye başkanlarının yerine yeni isimlerin monte edilmeleri de bir hayli zaman almışa benziyor.

Kulislere sızan haberlere göre, AK Parti birinci parti olmasına rağmen bazı ilçelerde ve beldelerde seçimi kazanamayacağı söyleniyor. Aydıncık ilçemizde mevcut Belediye Başkanı ile AK Parti’den adaylığı öne çıkan Celal Çıtak’ın aynı tabana hitap ettiklerinden, orada  Saadet Parti’sinin öne çıktığını hatta favori olduğunu, seçimin galibi olacağına kesin gözüyle bakılmaktadır.

Yine Akdağmadeni’nde Suphi Daştan’ın başarılı performansına rağmen sert tavırları nedeniyle MHP’nin adayı Nedri Bora’nın öne çıktığı hatta yarışta fifti fifti olduğu yine kulislerde konuşulmaktadır. Boğazlıyan’da AK Parti’den adaylığı düşünülen Mehmet Coşar ile eski AK Partili yeni MHP’li Ekrem Karataş’ın eski rakipler olarak oylarının bölünmesi sonucunda tekrar CHP’nin seçimi kazanacağı söyleniyor.

Sarıkaya’da AK Parti adayı Ali Osman Erbir ile MHP’li eski Belediye Başkanı Mecit Muş’un kafa kafaya mücadele edecekleri kulislere düşen haberler arasında. Yozgat merkezde ise Saadet Partisi’nden Kazım Arslan’ın son anda aday olabileceği söylenilenler arasında.

Kulislere düşen haberlere göre; Saadet Partisi  Kazım Arslan dışında güçlü bir aday çıkartabilirse, güçlü adayın alacağı 3-5 bin oy AK Parti’yi sıkıntıya sokabilir. Hatta Yozgat’ta MHP’nin tekrardan seçim kazanacağının hesabı da yapılıyor.

Bunu bilen Milli Görüşçü Saadet Partililer; MHP  tekrardan seçim kazanmasın’ diye AK Parti’ye ‘Kerhen’de olsa oy verebilecekleri ifade ediliyor. Diğer beldelerimizde 20-30 oyla başkanlıklarının el değiştireceği düşünüldüğü zaman Saadet Partisi’nin yükselen imajı karşısında AK Parti’nin zorlanacağı, hatta birçok yerde Saadet Partisi seçimi kazanamasa bile AK Parti’ye seçim kaybettireceği söylenenler arasındadır. İktidar partisi bugüne kadar aday belirlemede zorlanırken, diğer muhalefet partileri maalesef kendilerinden beklenen gayreti, çalışmayı da ortaya koyamadılar.

Önlerinde hiç bir engel olmamasına rağmen, eğer ellerini çabuk tutabilseler, adaylarını günler aylar öncesinden açıklayabilselerdi bugün bir hayli yol almış olacaklardı vesselam… 16 OCAK 2009 PERŞEMBE

ADIM ADIM SEÇİME…
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!