ADAYLAR TARTILACAK…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz gün AK Partide, 12 Haziranda yapılacak Milletvekilliği genel seçimlerinde Aday Adaylarının müracaatları vardı. Gördüğüm kadarıyla ilk Aday Adaylığını Özel Şifa Hastanesi Doktorlarından Ertuğrul Soysal yaptı.

Eh ne diyelim. Allah hayırlı uğurlu etsin. Ertuğrul Soysal ile kapatılan Fazilet Partisinde bir dönem birlikte çalışma fırsatı buldum. Kendisini yakinen tanıyorum. Dürüst bir kişiliğe sahip. Özel bir hastanede göz doktoru olarak hizmet veriyor yıllardan beri.

12 Haziranda yapılacak olan Milletvekilliği Genel Seçimlerinde aday adayları arasında ilk olarak müracaat etmenin mutluluğunu yaşarken gözlerinin içi gülüyordu. Kendinden emindi. Geçtiğimiz dönem Sorgun’dan Milletvekili olarak seçilen Merhum İlyas Arslan’dan boşalan koltuğa talip belli ki.

Bu dönemde Sorgun tandanslı Milletvekili yoktu. Sade bir törenle aday adaylığını açıkladı. Önceden hazırladığı konuşma metnini bile okumadı. Basın mensuplarına dağıtmakla yetindi. Şu ana kadar muhtemel aday adayları arasında Sorgun’dan ismi geçenler içerisinde bir adım önde gibi gözüküyor kanaatimce.

Törenden sonra il başkanlığı makamında Ertuğrul Soysal’ın ikram ettiği tatlısını yedik afiyetle. Bir süre orada bulunan parti yetkilileriyle sohbet etme imkânım oldu. İl Başkanı Fahri Açıkgöz’e 12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimlerinde aday adayları için uygulanacak temayül yoklama usul ve esasları hakkındaki yapılacakları sordum.

Cevaben, parti yetkili kurullarınca adaylık değerlendirilmesine alınacaklarla ilgili ön incelemeye katkı sağlamak amacıyla, teşkilat mensuplarının görüşünü öğrenmek için temayül yoklaması yapacaklarını ifade etti. Eskiden de olduğu gibi bu yoklama sonuçları adaylıklarla ilgili değerlendirmelerde tek başına bir ölçü ifade etmese de, AK Parti olarak bu seçimlerde bir ilke imza atacaklarını da ifade etti.

Yapılacak temayül yoklamalarında; Parti kurucuları, İl, İlçe, Belde, Gençlik, Kadın Kolları, İl Disiplin Kurulu, Belediye Başkanları, Meclis Üyeleri, İl Genel Meclisi, Köy ve Mahalle Başkanlarının oy kullanacakları büyük bir katılımla, aday adayları arasında teşkilat temayül yoklaması yapılacak. Anladığım kadarıyla ilk defa temayül yoklamasında AK Parti güzel bir ilkeye imza atacak bu seçimlerde. Oda şudur; eskiden sandıklar ortaya konuyor, üyeler tercihlerini yaparak oylarını sandıklara atıyorlardı.

Sandıklar arabaların bagajında Ankara’ya götürülüyor, orada açılıyor, kimin ne oy aldığı bilinmiyordu. İl Başkanı Fahri Açıkgöz’ün ifadesine göre; bu kez partinin yetkili kurullarınca sandıklara atılan oylar, oylama sonunda huzurda açılacak, sayılacak, kimin ne oy aldığı ilan edilecek olmasıdır. Bu durum AK Partide ilk defa uygulanacaktır. Bana göre güzel bir örnek teşkil edecektir.

Bu seçimde olmasa bile bundan sonraki seçimlerde adaylar merkez yoklamalarıyla değil, bu organlar tarafından aynı usul ve yöntemlerle tabanın isteğini seçeceği vekili tabanın belirlemesine imkân tanımak amacıyla hâkim huzurunda ön seçimlerin yapılması, hem demokrasi açısından hem de tabanın isteğinin direk olarak parlamentoya yansıması bakımından daha güzel olacaktır.

Dün müracaatını yapan Ertuğrul Soysal’dan sonra, Nurullah Nurdoğan, Halil İbrahim Şener ve Sibel Yıldırım, Ahmet Hakkı Halaçlıoğlu, Mustafa Albayrak, Erkan Doğan’ın da aday adaylıklarını açıklamaları bekleniyor. Doğrusu Yozgat önceden 6 Milletvekili ile Mecliste temsil ediliyordu.

Son yıllarda hızlı nüfus kaybımız sonucunda 4 Milletvekiline düştü. Bu ciddi manada bir kayıptır. Yozgatlı bunu nasıl telafi edecek, esas mesele budur. Bana göre tepeden inme eli çantalı adaylar yerine, tabandan yetişmiş, ticareti bilen, siyaseti bilen, Yozgat’a yabancı olmayan, Yozgat’ın karını, kışını, soğunu, ayazını yemiş, çamurunda yürümüş, Yozgat’ın kalkınmasına lokomotif olabilecek, proje üretebilecek, Yozgat’la meclis arasında köprü vazifesi görebilecek kişileri Milletvekili olarak görmek dileğimizdir. Bu neden olmasın? Yozgatlı her zaman ve mekânda buna layıktır.

Geçmiş dönemlerde ki yanlışlıkların bu kez yapılmaması, tabanın sesine kulak verilmesi dileğimizdir. Geçmişte Milletvekili olarak parlamentoya giren kişiler elbette ellerinden geldiği kadar Yozgat için çalışmışlarsa da, tabandaki ortak kanaat onların anlattıkları gibi gözükmüyor. Geçmiş vekillerimiz ya kendilerini iyi ifade edemediler, hizmetlerini anlatamadılar ya da yaptıkları hizmetler taban tarafından yeterli bulunmadı.

Onun içindir ki, yeni yüzlerin gün yüzüne çıkması yönünde düşünceler hâkimdir. İlk 4’e girecek adayların, eski olsun yeni olsun, AK Partinin bu seçimde ortaya koyacağı temayül sandığından çıkması tabanı ziyadesiyle sevindirecektir fakat öyle olmuyor. Mevcut Milletvekilleri ve istifa eden İl Başkanı temayüle girmeyecektir. Yeni yüzler kantarda tartılacak, eskiler tartılmaktan kurtulacaklar. Şimdiden bir şey demek zordur.

Bekleyip göreceğiz, temayülden ilk 4’e kimler girecek. Haydi hayırlısı. Görelim Mevla neyler, neylerse güzel eyler, diyorum vesselam… 10 MART 2011 PERŞEMBE

ADAYLAR TARTILACAK…
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!