ACEMİ NALBANT

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat, Nevşehir, Niğde, Kırşehir illerimizin tamamı Karayolları Kayseri 6.cı Bölge Md. 1950 yılında bağlanmış. Varsın olsun ne var bunda? Yollarımız yapılmıyor mu?

Elbette imkânlar ölçüsünde zaman zaman bir iki bir iki yapılıyor. Hem de parça bölük olsun ne fark eder? Eskiden Yozgat Kayseri yolu şimdiki 1. TOKİ evlerinin üzerinden Elekçi’nin Yokuşu denilen yerden tırmanılırdı. Çıkışı bir tehlike, inişi bin tehlike. Stabilize yoldan gidilip gelinirdi asırlarca. Ne kadar kaza oldu, kimler öldü, kimler sakat kaldı, dullar, yetimler onlarca yüzlerce insanımız telef oldu gitti.

Öğrencilik yıllarımız da yaya olarak köyümüze gider gelirdik bu yoldan. 1975‘li yıllarda zamanın MSP Milletvekili Ömer Lütfi Zararsızın gayretleriyle 4,5, 5 km kısmı şimdiki haline getirildi. Böylelikle Elekçi’nin Yokuşu tarihe karıştı. Daha sonra Üniversite bu güzergâh da yapılanmaya başladı.

Yozgat’ın gelişmesi de o güzergâhta oldu. Yozgat Boğazlıyan arası 80 km’lik yol eski Bayındırlık Bakanlarından Onur Kumbaracıbaşı zamanın da ihale edilerek yol yapımına başlandı.1,5, 2 yıl gibi kısa bir sürede bitirildi. Sıcak asfalt olmasa da mükemmel bir yol oldu. Yıllarca ihtiyaca cevap verir ağır tonajlı arabalar gidip gelse de. Geçtiğimiz iki yıl öncesin de Yozgat’tan Üniversite kampus alanına kadar bölünmüş yol olarak yapıldı. Önceki yapılan yollar örs gibi dururken, yeni yapılan yolları maalesef hiçte iyi olmadı. Yol zemini bozuk olduğundan yol üzerinde yer yer su birikintileri meydana gelmektedir. Asfalt üzerinde alt yapı yok. Bilhassa sanayi girişi derya deniz oluyordu yağış olunca ciddi manada ciddi tehlikeler arz ediyor.

Gelmek istediğim konu şudur: Geçtiğimiz 2011 yılın da tekrardan bu yolun Yozgat çıkışından itibaren 6-9. Km’ler arasında 2,5 km bölünmüş yolun yapımı temmuz ayından bu tarafa 6 aydır devam ediyor. Aylardan beri gece gündüz çalışıyorlar. Bal yapmaz arı gibi. Geçtiğimiz 20 gün içerisinde sol şerit bitirildi, yol çizgileri çekildi, trafiğe açıldı. Görünüşüne maşallah! Oraya bir levha, levhanın üzerinde bir nazar boncuğu takmak gerek. Yapılan yola nazar değmesin.

Yozgat Yozgat olalı böyle bir yol görmedi, çünkü zemin çok bozuk acemi nalbant işi. Birinci etap gitti, 2.ci etaba dikkat! Her halde acemi nalbant, bu yol yapımında öğrenecek bu işi. Zaten son 20 yılda Yozgat’ta nerede yol yapılmışsa geri dönüp baksınlar da yetkililer kakülleri gözlerinin önüne dökülsün. Ellerini vicdanına koysunlar.

30 yıl önce Samsun yol ayrımından Yerköy’e kadar olan yolu Bayındır inşaat yaptı. Boğazlıyan Yozgat yolunu yanılmıyorsam Enikay Ltd.Şti. yaptı. Hem de astar üzerine mıcır serdi. Şeytan kulağına her iki yolda örs gibi duruyor da duruyor yıllardan beri. Ne patlak var nede çatlak. Yapanların yaptıranların ellerine sağlık. Elleri dert görmesin. Bu günkü yapılan yollar malum ortada kıyas kabul bile etmez. Hâlbuki yeni teknoloji, yeni imkânlarla bilgisayar ortamında niye daha iyi yol yapılamıyor şimdilerde.

Netice olarak; Yozgat ‘ın bir an önce Kayseri Bölge Müdürlüğü’nün sultasından kurtulması gerekir. Köy Hizmetlerinde olduğu gibi. Daha dün arazide arıza yapan iş makinalarımızın yedek parçasının temini bile Kayseri Bölge Müdürlüğünün insafına terk edildi yıllarca. Allahtan Bölge Müdürlüğü lağvedildi de Yozgat’ın bütün köy yolları son 2-3 yıl içinde asfalt gördü. Tozdan, topraktan, çamurdan kurtulduk. Darısı Kara yollarına, oradan da elini eteğini çekerler de bizde istediğimiz şekilde gelişmiş illerin seviyesine çıkarız. Kendi elimizle kendi göbeğimizi keseriz diyorum vesselam… 3 OCAK 2012 SALI

ACEMİ NALBANT
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!