9 yurt ve 300 personelle depremzedelerin hizmetinde

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Yozgat yurtları 5 bin yatak kapasitesi ve 300 personel ile depremzedelere hizmet vermeye başladı.

Kahramanmaraş merkezli 10 ilimizi vuran deprem felaketi sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversitelerin uzaktan eğitime geçtiğini açılmasının ardından kademeli olarak boşalmaya başlayan KYK Yozgat yurtlarına depremzede ailelerin kabulüne başlanıldı. Yozgat Bozok Üniversitesi ile koordineli bir şekilde planlama yapan Yozgat Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, 5 yıldızlı otel konforunda olan yeni yapılmış yurt binalarından başlamak üzere depremzede aileleri yurtlara yerleştirirken, sabah kahvaltısından, öğlen ve akşam yemeklerine kadar depremzedelerin yemek ihtiyaçları, barınma ihtiyaçları ve diğer hususi ihtiyaçlarını karşılıyor. 300 personel ile depremzedelere 7 yurtta hizmet veren KYK yurtları depremzedelerin yaralarına bir nebze olsun merhem olmaya çalışıyor. Yozgat Gençlik ve Spor İl Müdürü Rasim Parlak, Üniversitelerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda uzaktan eğitime geçmeleri ile birlikte Gençlik ve Spor Bakanlığının talimatı ile Yozgat KYK yurtlarının tamamını depremzedelerin hizmetine açtıklarını söyledi. İl merkezinde 7, Akdağmadeni ve Yerköy ilçesinde de birer tane olmak üzere toplam 9 yurtlarının bulunduğunu hatırlatan Parlak, il merkezinde bulunan Kınalı Hasan Yurdu ile Ahmet Efendi yurtlarını nöbetçi yurtlar olarak eğitimlerini uygulamalı olarak devam ettiren Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesindeki öğrencilerin kalmaları için tahsis ettiklerini, kalan 7 yurdu ise depremzedelerin kalmasına için tahsis ettiklerini vurguladı. Burada okuyan öğrencileri de mağdur etmeden Bakanlıklarının talimatları doğrultusunda çalışmalar yaptıklarının altını çizen Parlak, ‘’Üniversitelerin uzaktan eğitime geçme durumu olmadan önce yurtlarımızın boş olan bloklarını depremzede aileler için tahsis etmiştik. Esentepe yurduna aldığımız misafirlerimiz tuvalet ve banyolarını ortak kullanım alanlarında yapıyorlardı, Üniversitelerin uzaktan eğitime geçmeleri ile birlikte orada bulunan depremzede vatandaşlarımızı Bozok yurdumuzdan başlamak üzere yurtlarımıza yerleştirmeye başladık. Gelen depremzedeleri en iyi yurtlarımızda barındırmak istiyoruz. Gelen hiçbir vatandaşımızı göndermemek adına yeni yapılan binalarımızın dolması durumunda Yozgat’a ilk yapılan Esentepe yurdumuz gibi yurtlara yerleştirmeye devam edeceğiz’’ dedi.
DEDİKODULARA İNANMAYIN
Yozgat Gençlik ve Spor İl Müdürü Rasim Parlak, Yozgat Bozok Üniversitesi ile koordineli bir şekilde çalışmaları sürdürdüklerini belirtti. Yozgat Bozok Üniversitesi’nde uygulamalı olarak eğitim gören, burada kalmak zorunda kalan öğrencilerin de mağdur edilmeden en iyi şekilde eğitimlerine devam etmeleri için Üniversite ile koordineli bir şekilde iki yurtlarını nöbetçi yurt olarak tahsis ettiklerinin altını çizen Parlak, ‘’Ortada bazı gerçeği yansıtmayan dedikodular dolaşmakta. Bu da depremzedeleri kötü yurtlara yerleştirdiğimiz yada üniversitenin öğrencileri göndermek istemiyor bu yüzden yurtlarımızı depremzedelere açamıyoruz şeklinde gerçek dışı dedikodular kulağımıza geliyor. Bunlar tamamen gerçek dışıdır. Bizler zorunlu hallerden dolayı depremzede vatandaşlarımızı Esentepe yurduna almak durumunda kaldık, üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesi ile birlikte de Esentepe yurduna aldığımız vatandaşları Bozok yurdumuza taşıdık. Ayrıca üniversite ile koordineli bir şekilde de çalışmalarımız yürütüyoruz. Üniversitede zorunlu uygulamalı eğitim alan Tıp, Diş, Sağlık bilimleri fakültesinde okuyan öğrencilerimiz var bu öğrencilerin de mağdur olmaması için Kınalı Hasan yurdumuzu kız öğrencilerimiz için, Ahmet Efendi yurdumuzu ise erkek öğrencilerimiz için nöbetçi yurt olarak tahsis ettik. Bu zor günlerde Valiliğimiz koordinesinde bütün kurumlarımız arasında bir iş biriliği çalışması var. Bu bilgi kirliliğine ve dedikodulara kimseler inanmasın, bilgi almak isteyen olursa bizler gerekli bilgileri birinci ağızdan veririz’’ diye konuştu.

9 yurt ve 300 personelle depremzedelerin hizmetinde
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!