84 Yıllık Yalnızlık

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gazi Mustafa Kemal Atatürk vefatının 84’ncü yıl dönümü nedeniyle tüm yurtta olduğu gibi Yozgat’ta da törenle düzenlendi.

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’ münasebetiyle Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenkler sunuldu. 09:05’te çalınan sirenlerle Atatürk’ün manevi huzurunda 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı’nın okunması ile göndere çekilen bayrağımız yarıya indirildi.

Cumhuriyet Meydanında yapılan programından ardından Yozgat Büyük Sinema Kültür ve Sanat Merkezinde çeşitli etkinlikler ile program devam etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program açılış konuşması ile devam etti.

Açılış konuşmasını yapan Yozgat Fuat Bahadır Buharalıoğlu Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Kuddusü Ünal konuşmasında ‘’Yakın zamanda kuruluşunun 99. yılını kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 84. yılındayız. Bundan 84 yıl önce 10 Kasım 1938’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebedi mekânına uğurladık. 10 Kasımlar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının anma ve matem günü olmakla birlikte, bize bıraktığı eserlerin zenginleştirilmesine ve yeni nesillere daha iyi anlatılmasına vesile olması gereken günlerdir. 10 Kasımların; Atatürk’ün 57 yıllık hayatını, mücadelesini, milletimize kazandırdıklarını ve kazandırmak istediklerini doğru anlama bakımından önemi büyüktür. Yalnız 10 Kasım’da değil, düşünce ufkumuzda, Atatürk’ün mücadele azmi bizlere yüklediği sorumluluklar ve gösterdiği hedefler tekrar tekrar konuşulmalıdır.

Türk milleti, tarihin her döneminde insanlığa büyük değerler kazandırmıştır. Bunların başında da tarihe yön verme başarısını gösteren devlet adamları gelmektedir. Milletimiz, bu özelliğini geçtiğimiz yüzyılda Atatürk’ün şahsiyetinde bir kere daha ortaya koymuştur. Türk Milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde verdiği şanlı mücadele ile bağımsızlığını muhafaza, milli birlik ve beraberliğini güçlendirme, devletini sonsuza kadar yaşatma azim ve kararlılığını tüm dünyaya göstermiştir.

O halde kimdir bu gelişmelere öncülük eden Mustafa Kemal?

1915’te Conkbayırı’nda taarruz emrini vermek için ileriye, düşman siperlerinin 15-20 metre yakınına kadar tek başına ilerleyip askerlerini süngü hücumuna kaldırıp: “Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum.” diyen yiğit komutanın adıdır, Mustafa Kemal. 1918’de Boğaz’a demirleyip namlularını saraya çeviren İtilaf Devletleri’nin donanmalarını gördüğünde “Geldikleri gibi giderler!” diyen şanlı kumandanın adıdır, Mustafa Kemal. 1919’da “Vatanın bağrına düşman dayamışsa hançerini, bulunur elbet kurtaracak baht-1 kara maderini” diye haykıran vatanperverin adıdır, Mustafa Kemal. 1921’de “Hattı müdafaa yoktur. Sath-ı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır.” diyerek. Tam 22 gün 22 gece süren, dünyanın en uzun meydan muharebesi Sakarya Zaferi’nin baş mimarının adıdır, Mustafa Kemal. 1922 yılında İngiltere Parlamentosu’nda Lloyd George’un: “Arkadaşlar! Asırlar pek nadir olarak dâhi yetiştirir. Şu talihsizliğe akın ki o büyük dâhiyi asrımızda Türk milleti yetiştirdi. Mustafa Kemal’in dehasına karşı elden ne gelir?” dedikten sonra kürsüden inerek başbakanlıktan istifa etmesine, İngiliz Hükümeti’nin düşmesine neden olan dünya liderinin adıdır. Mustafa Kemal.

30 Ekim 1918’de Türk Milleti’nin ölüm fermanının imzalandığı Mondros Mütarekesi’nin rövanşını 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’i ilan ederek alan devlet adamının adıdır, Mustafa Kemal. 1932’de dünyanın en büyük uluslararası topluluğu olan Milletler Cemiyeti’ne Türkiye’nin katılması için yapılan öneri karşısında: “Başvurmayı düşünmüyoruz, fakat davet ederlerse katılırız.” demesi üzerine topluluğun, başvurma zorunluluğunu uygulamaktan ilk kez vazgeçip 43 üyenin oybirliğiyle, Türkiye’nin topluluğa davet edilmesi kararına neden olan siyasi dehanın adıdır, Mustafa Kemal. Alman Fizikçi Albert Einstein 1933’te gönderdiği ve “Sâdık hizmetkârınız olmaktan şeref duyuyorum” sözlerinin yer aldığı mektubunda, Hitler’in iktidara gelmesinden sonra Almanya’da çalışmalarına imkân kalmayan değişik meslek gruplarından 40 bilim adamının kabul edilmesi için ricacı olduğu ve kabul de edildiği sığınılan limanın adıdır, Mustafa Kemal.

O’nun vefatı üzerine bir Fransız gazetesinin: “Atatürk öldü. Barış kubbesinin Doğu sütunu yıkıldı. Artık evrende barışı kimse garanti edemez”, diyerek tarihe not düştüğü, Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen, dünya barış abidesinin adıdır, Mustafa Kemal. Tarihe not düşerek gelecek nesillere: “Türk evladı ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” diyen Türk’ün Atası Atatürk’ün adıdır, Mustafa Kemal. Son olarak, Kurtuluş Savaşı’ndaki kahramanlıklarından ötürü: “Ünlü süvarileri harp meydanında kahramanca dövüşen Türk yiğitlerinin harman olduğu diyar, Bozok Yaylası’nın yiğit evlatları var olun!” diye maziden atiye bizlere seslenen Ulu Önder’in adıdır. Mustafa Kemal.

Bu düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 84. Yıldönümünde bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyor. Bu vatan için can alıp can veren tüm şehitlerimize, ebediyete intikal etmiş tüm gazilerimize Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Gazi ve şehitlerimizin hatırasına gölge düşürmeden, onlardan aldığımız kutsal emaneti yücelterek. Kararlılıkla yolumuzda yürüyeceğimize inanıyorum. Konuşmamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözleriyle noktalamak istiyorum: “İnsaf ve merhamet dilenmekle bir milletin şerefi ve istiklali korunamaz. İnsaf ve merhamet dilenmekle millet ve devlet işleri görülemez. İnsaf ve merhamet dilenmek diye bir ilke yoktur. Milletin ve gelecek evlatlarımın bunu bilmesi gerekir.” dedi.

Programın devamında Atatürk konulu şiirlerin okunması, sinevizyon gösterisi, ‘’Bir ömrün hikâyesi’’ adlı sunumun yapılması, zeybek gösteri,  Atatürk’ün sevdiği şarkılar ve türküler dinletisi ile program sona erdi.

Haber: Rabia Sultan Büyüker

84 Yıllık Yalnızlık

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!