4. YILA MERHABA

4 Temmuz 2008 Cuma günü Merhaba Yozgat ismi ile bir gazete çıkartmanın mutluluğunu hep birlikte yaşamıştık. Yayın hayatımıza başlarken gönül aynası ol...

Ahmet Büyüksoy
Ahmet Büyüksoy Tüm Haberleri

4 Temmuz 2008 Cuma günü Merhaba Yozgat ismi ile bir gazete çıkartmanın mutluluğunu hep birlikte yaşamıştık. Yayın hayatımıza başlarken gönül aynası olmaya talibiz diye yola çıkmıştık. O gün verdiğimiz sözün arkasında durmanın hazzının yaşıyoruz bugünde. Yola çıkarken dediğimiz gibi “Merhaba Gazetemiz; Elinizde, evinizde, işyerinizde, sizin ve bizim aynamız olacaktır.”

Aynanın karşısına geçersiniz, aynadakine gülümsersiniz, aynadaki de size gülümser. Aynadakine kaş çatarsınız, aynadaki de size kaş çatar. Ona sırt dönersiniz, o da size sırt döner. Aynadakinin yüzünde bir leke görürseniz elinize bir bez alıp günlerce silseniz, temizleyemezsiniz. Ama o bezle kendi yüzünüzü temizlerseniz aynadakinin yüzü de temizlenir.

‘Cam’ ile ‘Sır’ ın birleşmesinden ayna meydana geldiği gibi ‘Can’ ile ‘Ten’ in birleşmesinden de insan meydana geliyor. Onun için Peygamber Efendimiz (sav) bir hadisinde: “Mümin Müminin aynasıdır” buyurmuştur.

Gönül aynası bazen kişinin kendine ayna olur. Merhaba Yozgat, bizim aynamız olacaktır. O halde biz hem aynayı hem de aynaya bakanı temiz tutalım. Devlet de bir milletin aynası değil midir? Yönetim, biçimi ne olursa olsun, milletin düşüncesini, düşüncesizliğini, yiğitliğini veya korkaklığını yansıtır. Demokraside halk, eliyle verdiği oyla bağlılığını yansıtır. Krallıklarda ise kılıcını çeken bir kişiye bin kişi boyunlarını eğerek itaatlerini yansıtırlar.

Toplumda görülen soygun, vurgun, hırsızlık, anarşi, terör, yalan, iftira gibi marazlar ise sistemin uygulanışının kötülüğündendir. Biz yayın hayatımıza başlarken gönül aynası olmaya talibiz. Devlet ve millet fertleri birbirine bakmalı biri diğerindeki kötülüğü yok etmek için kendisindeki kötülüğü yok etmelidir diyerek vira bismillah demiştik.

Sözümüzü bitirirken de büyük bir Zat’ın sözünü sizlere hatırlatmak isterim: “Bir kimse kendi hata ve kusurunu araştıracak olsa başkasının yüzüne bakacak mecali, kalmaz” Biz de bunu düstur edinerek kusuru hep kendimizde aradık. Allah’a hamd-u senalar olsun ki bugün itibariyle 4’üncü yaşımıza girerken 914. sayımıza ulaştık.

O gün, ‘Bir fidan dikiyoruz gönül toprağına’ diyerek çıktığımız yolda yeni doğan çocuğumuz, bebeğimiz, gözümüz kulağımız, Merhaba Gazete’miz emekleme döneminden mektebe gitme yaşına gelmenin hazzını yaşıyor bugünde.

Bu dikilen fidanın nasıl bir meyve vereceğini, bu meyveden kimlerin, nasıl fayda temin edeceğini, gazetemizin imtiyaz sahibi olarak bana birçok insan merak ediyor ve soruyordu. Rabbime binlerce şükürler olsun. İlk başladığımız gündeki heyecanımızı koruyoruz bugünde.

Allah nasip eder, nice aylar ve yıllar geçer üzerimizden bu güzellikte. Bu süre zarfında eş, dost çevrelerimizden olumlu tepkiler aldık. Eksikliklerimiz oldu. Hatalarımız oldu. Her gün güncellenen internet sitemizden bizi okuyan, bizi takip eden Türkiye’de olduğu gibi Dünya’nın değişik ülkelerinde gurbet acısı çeken müdavim okuyucularımız da oldu, sevgili Gökhan Balcı kardeşimiz sayesinde.

Tebrikler, teşekkürler aldık. Olumlu tepkiler, gazetemizi ve Merhaba ailemizi ziyadesiyle memnun etti. Duygulandık. Kısa sürede büyük mesafeler kat ederek, ara vermeden gelişerek, büyüyerek, güzelleşerek, gazetemizi elimize, elinize, işyerinize, evinize ulaştırmanın gayreti içinde olduk.

Kanuni bir zorunluluktan dolayı gazetenin sahibi her ne kadar Ahmet Büyüksoy ise de Merhaba Yozgat Gazetemizin sahibi tüm Yozgat ve Yozgat halkı olmuştur. Gazeteyi çıkardığımız ilk gündeki samimi duygularımdı, buna, böyle inandım, bundan sonra da böyle olacağını ifade etmek isterim.

Geldiğimiz nokta itibari ile yukarıdaki söylediklerimizi uygulamaya azami derecede gayret ettik. Yozgat küçük bir şehir. Gelişememiş, kabuğunu kıramamış, milli gelirini artıramamış, yetiştirdiği insan gücünü rasyonel olarak kullanamamıştır.

İlim adına, sanat adına, ticaret adına yetiştirdiği değerleri bünyesinde barındıramamıştır maalesef. Denir ki; “İlim ve sanat değer verilmediği zaman hicret eder.” Yozgat’ta da böyle olmuştur. İnanıyorum ki; 12 Haziran seçimleri milat olur, ülke yeni anayasasına kavuşur, memleketimizde huzur ortamı sağlanır, birlik beraberlik içerisinde, kalkınmış bir Türkiye’de müreffeh hayat yaşayan 74 milyonumuz içinde Yozgatlımız da nasibini alır.

Yozgat’ın yazın sıcağı, tozu, dumanı kışın karı, buzu, dondurucu ayazı, el avuç ovalaması, siftah etmeden günlerce, aylarca dükkânını, işyerini, atölyesini, fabrikasını açıp kapaması. Doğu’nun, Batı’nın, Güney ve Kuzey’in ekonomik kıskacı altında çökertilmesin.

Dünya’da Türkiye’nin, Türkiye’de Yozgat’ın düştüğü veya düşürüldüğü durumdan kurtulmasının kilidini Yozgat’taki yazarlara, çizerlere, ozana, şaire, iş adamına, siyasetçisine topyekûn basın camiasındaki ekmek parası için çalışan meslektaşlarımıza düştüğü gibi içi sıra bize de düşmektedir. Yozgat’ın kalkınmasında Merhaba Gazetemizde hasbelkader köprü olmaya, omuz vermeye devam edecektir. Ülkemize ve Yozgat’ımıza güzellikler hâkim olsun istiyoruz. Kardeşlik hâkim olsun, birliğimiz zedelenmesin, bu duygu ve düşünceler ışığında 4 yaşına girmenin hazzını yaşarken başta Merhaba Gazetesinin çalışanları;

Genel Yayın Yönetmeni M. Recayi Büyüksoy

Yazı İşleri müdürü Çetin Mermertaş’ın şahsında tüm yazarlarımız;

Soner Tümgan

Kürşat Kılıç

Mevlut Özcan hocama

Nihat Ersoy

Halil İbrahim Şener

İhsan Arslan

Nuh Şahin

Nilüfer Parlak

Ebru Büyüksoy

Gazetemiz mutfağında çalışan;

Rukiye Büyüksoy

Demet Ekinci

Hakan Ekinci,

Mustafa Avcı

Yakup Salman

Yaşar Özer

Reşit Ünal ve emeği geçen herkese; tüm Yozgat halkına, abonelerimize, internet okuyucularımıza, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, tüm siyasilerimize, sivil toplum örgütlerine, tüm yerel basın camiasına kalbi şükranlarımı arz ediyorum. Nice yıllara diyorum. Vesselam… 4 TEMMUZ 2011 PAZARTESİ

04 Tem 2011 - 16:23 -

Mahreç  Ahmet Büyüksoy


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Merhaba Yozgat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Merhaba Yozgat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Merhaba Yozgat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Merhaba Yozgat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.