ÖNCE AHLAK VE MANEVİYAT

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Necmettin Erbakan Hocamızın 1969 yılında Millî Görüş Hareketi’ni başlattığında ilk açtığı bayrak “Önce Ahlâk ve Maneviyat” bayrağı idi.
İlk ders ilk muştu, ilk seda “Önce Ahlâk ve Maneviyat” olmuştu.
‘Millî Görüş; bu milletin ruh köküdür, tarihidir, inancıdır.’ diyerek, Anadolu’nun ruhuna uygun, aslına uygun maya ile çıktı bu toprakları yeniden mayalamak için. “Bir çiçekle bahar gelmez.” diyenlere inat, baharı başlatan ilk çiçek oldu.

Bizim davamızda kimse kendisi için yaşamaz, herkes kardeşi için yaşar.Çünkü menfaati öldürmenin en kolay yolu budur. Çünkü Müslümanlar kardeştir.

“Bir milletin asıl gücü; tankı, topu, tüfeği değil inançlı ve imanlı gençliğidir.” diyerek MGV’yi kurdu. Binlerce talebe yetişti memleketin dört bir yanında. Bu nesil ki yetişip, meyve verip dağıldı ülkenin her karış toprağına. İyinin, doğrunun, güzelin, faydalının ve adil olanın egemen olması için. Bugün MGV-AGD Türkiye ve dünyada bu şuurla faaliyetlerini sürdürmektedir.
Netice itibariyle Erbakan Hoca bir yol açtı, bir çığır açtı ve dünya imtihanını tamamlayıp ahirete göç etti. Bize miras olarak çok şey bıraktı. Bunlardan ilkidir “Önce Ahlâk ve Maneviyat’’. Bu sancak bugün emin ellerdedir, aynı inanç, azim ve gayretle yoluna devam etmektedir.
Günümüzde “Önce Ahlâk ve Maneviyat” sözünün anlam ve önemini hep birlikte yaşayarak tecrübe ediyoruz maalesef.
Ahlâk ve maneviyattan uzak yetiştirdiğimiz neslin sonuçlarını hep birlikte görüyoruz. “Dindar Nesil” iddiasıyla yola çıkanların, iddiasını gerçekleştiremedikleri “deist ve ateist” bir nesil yetişmesine ibretle ve hayretle şahit oluyoruz. Gençlerin uyuşturucu, alkol, zina ve inançsızlık bataklığına düşüşüne üzülerek seyirci kalıyoruz. Elbette bu gençler bizim gençlerimiz, bizim evlatlarımız, bizim geleceğimizin teminatı, göz aydınlığımız yavrularımız.
“Önce Ahlâk ve Maneviyat” dememiz gerekirken “önce sınav, önce iş, önce para, önce maddiyat” dedik gençlerimize. Okula gönderirken İslam’a ve insanlığa faydalı olması öğüdüyle çok azımız öğütledik. Vel hasılı bu gençliği ana babalar, siyasiler, eğitimciler ve toplum olarak biz yetiştirdik.
Ailede başlaması gereken terbiye eksik, okullarda verilmesi gereken eğitim eksik kaldı. Sosyal ve toplumsal alanda örnek olması gereken hepimiz eksik kaldık.

Gelin çok geç olmadan kaybettiğimiz şeyi kaybettiğimiz yerde arayalım. Gelin “Önce Ahlâk ve Maneviyat” anlayışıyla yetişirelim gençliğimizi. Bu sözü şiar edinmiş Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ile tanıştıralım yavrularımızı.
Ümitsiz değiliz ama dertliyiz.
Karamsar değiliz ama endişeliyiz.
Vazgeçmiş değiliz bilakis küllerimizden doğmuşçasına gayretliyiz.
Çünkü biliyoruz ve inanıyoruz ki bu milletin külüne üflense altından iman çıkar.

ÖNCE AHLAK VE MANEVİYAT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!