15 Temmuz Şehitleri dualarla anıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü faaliyetleri; Yozgat Cumhuriyet Meydanında Vali Ziya Polat, İl protokolü ve  halkın katılımı ile 14 temmuz da başladı. 
       Ziya Polat ve beraberindeki heyet  15 Temmuz Demokrasi şehidi Mustafa Aslan’ın eşi İlkay Aslan, 15 Temmuz Demokrasi gazisi Durak Tetik, Ankara Genel Kurmay Başkanlığı önünde gazi olan Muammer Erkaya ve 15 Temmuz gecesi Ankara’da  ayağından yaralanarak  gazi olan Şenol Yeşil’in hanelerini ziyaret ettiler. Ziya Polat ve beraberindeki heyet şehit ve gazi ailelere  Türk Bayrağı hediye etti.
İl protokolü Şehit aileleri , gazi ve gazi yakınları ile akşam yemeğinde bir araya  geldi . Yemekte dua eden İl Müftüsü Ali Gülden; “Bu toprakları kanları İle vatan kılan tüm Şehitler ve gazileri rahmet ile anarak Allahtan bu Aziz millete böyle hainlikler yaşatmaması niyazında bulundu.
        Etkinlikler 15 Temmuz Cuma günü sabah erken saatlerde şehitlik ziyareti ile başladı.  Akabinde cuma namazında Çapanoğlu Büyük Cami’de okunan Hatmi Şerif ve Mevlid-i Şeriflerin duası ile devam etti.
Türkiye genelinde “251 şehit için 251 hatim” ve okunan mevlid-i şeriflerin duasını yapan Gülden; bugün “15 Temmuz, Vatanımıza kastedenlerin, kastedenleri yönetenlerin, milletimizin göğsüne çarparak geri püskürtüldüğü gündür. 15 Temmuz Zaferinin kazanıldığı, milletimizin esaretten kurtarıldığı günün Senei devriyesinde elimizi sana açtık sana yöneldik bizleri bir daha böyle zor bir sınava tabi tutma şeklinde niyazda bulundu. 15 Temmuz şehitlerimiz başta olmak üzere tüm şehitlerimiz  için; cami görevlilerimiz, Kur-an kursu görevlilerimiz ve halkımız Hatmi Şerifler okudular, okunan Hatmi şerifleri, Mevlid-i Şerifleri bizlerden kabul eyle ya Rabbi diyerek dua etti ve okunan hutbeden sonra cuma namazını kıldırdı.
       Gülden; Çapanoğlu Büyük Cami’de cuma namazından sonra, 29 Kasım 1989 da Şehit Olan Yozgat Cihanpaşa Köyü nüfusuna kayıtlı denizci er Seyit Oktay’ın babası Mustafa Oktay’ın cenaze namazını kıldırdı.
20:30’daYimpaş  Avm önünden Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüş yapıldı. İstiklal Marşı, saygı duruşu ve Çapanoğlu Cami İmam Hatibi Cemal Şahiner hocanın Kur-an’ı Kerim tilaveti ile başlayan programda, Başkan Celal Köse, Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, Milletvekili Yusuf Başer ve Ziya Polat konuşma yaptılar. 
     Program sonunda 15 Temmuz ile ilgili Şiir ve kompozisyon yarışmalarında birincilik elde eden öğrencilerimize il protokolü ödüllerini takdim ettiler. 
       Gece saatler 00:13’te darbeye dur diyen sela sesleri, tüm iller ve Yozgat semalarında yankılandı, sabaha kadar sürecek “demokrasi nöbeti” başladı.

15 Temmuz Şehitleri dualarla anıldı
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!